StoryEditor

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Niezwykle ważne dla własnego, ale i przewożonych naszym samochodem osób bezpieczeństwa, jest zadbanie o zmianę opon z letnich na zimowe. Kiedy najlepiej to zrobić? Co z oponami całorocznymi?
24.10.2023., 14:10h

Dlaczego ważna jest zmiana opon?

Zaletami zimowych opon jest duża elastyczność osiągana nawet przy niskich temperaturach. Ta funkcja jest przydatna zimą, jednak latem może być problematyczna. Dlaczego? Wysokie temperatury nie są korzystne dla tego typu opon. Zimówki nagrzewają się, co oznacza, że – przy ruszaniu i hamowaniu oraz na zakrętach – będą się ślizgać. Wpłynie to także na szybkość reakcji auta na gaz, hamulec i ruchy kierownicą. Jeśli więc bezpieczeństwo na drodze jest dla ciebie ważne, rozważ zmianę opon jak najszybciej!

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Obserwuj temperaturę powietrza! Jeśli rano temperatura spada poniżej 7°C, to znak, że warto zmienić opony. Taki poziom temperatury sprawia, że letnie opony tracą swoją przyczepność. Co to oznacza? Więcej wypadków i stłuczek – zwłaszcza, gdy spadnie śnieg.

Zmiana opon a regulacje prawne

Jeśli chodzi o zmianę opon z letnich na zimowe – regulacje prawne nie obowiązują. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”:

– W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon na zimowe. Jazda na oponach letnich w okresie zimowym nie jest więc łamaniem prawa. W świetle obowiązujących przepisów mamy prawo jeździć cały rok na oponach letnich. Mimo braku obowiązku prawnego, kierowcy od lat zastanawiają się, czy do 1 listopada trzeba zmienić opony na zimowe. Odpowiedź jest prosta – to data umowna. O wprowadzenie zmian, w tej kwestii, stara się Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, jednak na obecną chwilę – zmiana opon to wyłącznie zalecenie, nie rozporządzenie.

Opony zimowe: jak radzą sobie w deszczowe dni?

Podczas jesiennej pogody, kiedy deszcz jest niemal na porządku dziennym, zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony zimowe. Warto pamiętać, że droga hamowania na oponach zimowych jest 11 metrów krótsza niż na letnich. To daje odległość co najmniej dwóch samochodów klasy premium. Wybierając opony zimowe, unikniemy nie tylko stłuczki, ale też zadbamy o swoje zdrowie i życie.

Czy warto inwestować w opony całoroczne? Opony oznaczone symbolem M+S: czy sprawdzą się zimą?Zmiana opon z letnich na zimowe: na co zwrócić uwagę? Jak zmierzyć zużycie bieżnika? O tym przeczytasz na portalu Halowies.pl

Angelika Drygas Halowies.pl
fot: envato.elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 04:28