StoryEditor

Komisja Europejska za przedłużeniem o rok zezwolenia na stosowanie glifosatu

Unijne zezwolenie na stosowanie glifosatu wygasa 15 grudnia 2022 roku. Komisja Europejska chce teraz przedłużyć ten okres dokładnie o rok, aby dać organom przeprowadzającym testy więcej czasu na ponowną ocenę herbicydu.
07.10.2022., 12:10h
Komisja Europejska chce przedłużyć wstępnie o rok wygasające 15 grudnia zezwolenie na stosowanie glifosatu. Państwa członkowskie będą musiały podjąć decyzję w sprawie propozycji w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) w czwartek lub piątek w przyszłym tygodniu. Przedstawiony ostatnio projekt opiera się na aktualnych kryteriach dopuszczenia glifosatu do obrotu. Komisja chce dać organom przeprowadzającym testy wystarczającą ilość czasu na dokonanie ponownej oceny herbicydu.

Instytucje audytowe potrzebują więcej czasu

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) już w maju ogłosiły, że do lipca 2023 roku nie będą mogły złożyć ostatecznego oświadczenia państwom członkowskim i Komisji UE. Prezentacja wyników ponownej oceny została pierwotnie zaplanowana najpóźniej na jesień br. Zgodnie z ówczesnym oświadczeniem EFSA i ECHA termin ten nie mógł zostać dotrzymany ze względu na obszerne informacje zwrotne w procesie oceny.

Projekt przejdzie? Raczej tak!

Obserwatorzy w Brukseli nie spodziewają się odrzucenia projektu brukselskich władz w sprawie przedłużeni...
Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 19:41