StoryEditor

Partnerstwo branżowe na rzecz zwiększenia ilości biogazu w Europie

Komisja Europejska i liderzy przemysłu, zaangażowani w transformację zielonej energii, 28 września br. oficjalnie powołali Partnerstwo Przemysłowe Biometanu.
04.10.2022., 16:10h
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i komisarz ds. energii Kadri Simson wraz z Harmenem Dekkerem, dyrektorem generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu, oraz Ole Hvelplundem, dyrektorem generalnym Nature Energy, oficjalnie zainaugurowali 28 września br. Partnerstwo Przemysłowe Biometanu (BIP) poprzez symboliczne otwarcie gazociągu ze źródeł odnawialnych podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii w Brukseli. 

To nowe partnerstwo publiczno-prywatne zostało zapowiedziane w planie REPowerEU i ma na celu wsparcie realizacji celu, jakim jest zwiększenie rocznej produkcji i wykorzystania biometanu do 35 mld metrów sześciennych do 2030 roku. Pozwoli to w opłacalny sposób zmniejszyć zależność Europy od gazu ziemnego z Rosji. Jednocześnie znacząco przyczyni się do powstania zintegrowanego systemu energetycznego o zerowym bilansie netto, dywersyfikując dochody rolników i zapewniając podejście cyrkularne. Według Komisji Europejskiej biometan jest najtańszym i najszybciej skalowalnym gazem odnawialnym obecnie dostępnym.

Mniejsza zależność od Rosji

– Europa ma ogromny potencjał w zakresie produkcji biometanu. Dzięki niemu możemy zastąpić gaz ziemny z Rosji gazem rodzimym, zrównoważonym i odnawialnym. Biometan stwarza również nowe możliwości gospodarcze na obszarach wiejskich. Partnerstwo przemysłowe na rzecz biometanu, które dziś uruchamiamy, będzie miało zasadnicze znaczenie dla zwiększenia produkcji i wykorzystania biometanu w całej UE – mówił podczas inauguracji Frans Timmermans wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Partnerstwo Przemysłowe Biometanu jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron, które chcą pracować na rzecz osiągnięcia celu, o którym wspomniano wyżej. Do udziału w partnerstwie zaprasza się wszystkie kraje UE, a także przedsiębiorstwa, stowarzyszenia przemysłowe, środowiska akademickie i organizacje społeczne.

Potrzeba inwestycji o wartości 70-80 mld euro

Przy okazji uruchomienia BIP Harmen Dekker, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu, podkreślił również, że sektor biometanu jest gotowy do osiągnięcia celu 35 mld m3, ale będzie to wymagało inwestycji na poziomie 70-80 mld euro. BIP będzie zatem odgrywał w Europie ważną rolę w napędzaniu wspólnych wysiłków na rzecz pokonywania barier dla inwestycji, produkcji i wykorzystania. 

Oprac. i fot. ec.europa.eu
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:22