StoryEditor

Komputerowa baza danych zwierząt ARiMR – co ułatwi i jakie dane rolnik musi podawać?

  Od 2026 r. hodowcy będą mieli obowiązek zgłaszania wszelkich zdarzeń związanych ze zwierzętami tylko w formie elektronicznej. Zdaniem resortu rolnictwa dla rolników to ułatwienie i mniejsze koszty. Jakie dane rolnik będzie musiał niedługo podawać? 
22.08.2022., 09:08h

Do konsultacji społecznych zostało przesłane rozporządzenie „w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w komputerowej bazie danych”. W stosunku do obowiązujących przepisów projektowane rozporządzenie przekształca funkcjonujący rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad w komputerową bazę danych.

Nowe przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań oraz zapewnić integralność Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej, (np. system TRACES) oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.

Nowe zadania ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuowała zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń oraz przejmie zadania związanego z gromadzeniem danych koniowatych (przejęcie danych z Polskiego Związku Hodowców Koni) oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu. Rejestracja wszystkich zakładów utrzymujących drób umożliwi Inspekcji Weterynaryjnej bardziej skuteczny nad...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:55