StoryEditor

Już można składać wnioski o dofinansowanie zakupu węgla, a jego ceny w górę!

Wraz z tym jak Polska Grupa Górnicza postanowiła je ujednolicić, od 16 sierpnia zmieniły się stawki na węgiel opałowy. Co ważne, już od dzisiaj można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3.000 zł na gospodarstwo domowe. 
17.08.2022., 13:08h
– Po wczorajszej zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). Przy czym wciąż ceny PGG będą jednymi z najniższych na rynku – czytamy w komunikacie prasowym.

Dlaczego węgiel zdrożał?

Zmiany związane są z podwyżką cen stali, która jest potrzebna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Podrożała także energia elektryczna, paliwa i usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz wydatki te będą w tym roku o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Inwestycje spółki mające na celu zwiększanie produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego to o ponad 1,12 mld zł więcej niż w tamtym roku.

Jak kupić węgiel?

Węgiel opałowy dla gospodarstw domowych można zakupić przez sklep internetowy PGG S.A., w którym już teraz zaopatrzyło się ponad 170 tys. klientów. Łącznie nabyli oni 700 tys. ton węgla. System sprzedaży przez e-sklep będzie wciąż doskonalony i rozbudowywany, aby każdy zainteresowany mógł kupić niezbędny opał.
 
Jednocześnie zmienią się ceny ekogroszku. Jak podaje money.pl ten oferowany przez PGG średnio zwiększy swoją cenę aż o 400 zł. Przy pięciu tonach zapłacimy więc o 2 tysiące więcej

Można już składać wnioski o dotacje na węgiel

Dokładnie we wtorek, 16 sierpnia br. na Twitterze pojawił się wpis minister klimatu i środowiska Anny Moskwy: 
– Dzisiaj podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł

Do kiedy złożyć wniosek i pod jakim warunkiem?

Wniosek o dopłatę należy złożyć w urzędzie swojej gminy do 30 listopada br. Na wypłatę pieniędzy trzeba będzie poczekać do 30 dni. Dodatek będzie zwolniony od podatku i możliwości zajęcia przez komornika. Nie trzeba go będzie uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu. Warunkiem jest potwierdzenie zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jako dowodu na to, że głównym źródłem ciepła w domu jest węgiel. Dodatek węglowy jest przeznaczony tylko dla zgłoszonych w CEEB.

POBIERZ WNIOSEK O DODATEK WĘGLOWY: TUTAJ

Będą dopłaty do innych źródeł ciepła?

Również we wtorek rada ministrów przyjęła we wtorek projekt dofinansowania na paliwa inne niż węgiel, jak: biomasa, skroplony gaz LPG albo olej opałowy. To dopiero początek drogi legislacyjnej, na projekcie muszą się znaleźć odpowiednie podpisy z Sejmu, Senatu i Prezydenta RP. 

– Odbiorcy pelletu otrzymają 3 tysiące złotych, oleju opałowego – 2 tys., drewna kawałkowego tysiąc złotych, natomiast użytkownicy LPG – 500 złotych – zapowiedziała minister klimatu i środowiska.

autor: Angelika Drygas
fot. Pixabay
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:31