Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Komu przysługuje wsparcie na zakup węgla w 2022 r.?

Obrazek

Chociaż UE zachęca do odchodzenia od paliw kopalnych, wielu Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Rząd planuje wprowadzenie regulacji na rynek węgla i zapowiada, kto może liczyć na wsparcie do zakupu węgla w 2022 roku.

Aneta LewandowskaZuzanna Ćwiklińska6 czerwca 2022, 14:21

Obietnice PiS

W czasie sobotniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie programu osłonowego dla obywateli, którzy opalają swoje domy węglem. W temacie wypowiedział się także Piotr Muller, rzecznik rządu.

– Inflacja jest największym wyzwaniem, więc musimy szukać narzędzi, aby do tych grup, które najbardziej odczuwają efekty inflacji trafić z poszczególnymi programami społecznymi, czy obniżką podatków, tak, jak to się będzie działo od 1 lipca, ale też jak planujemy w zakresie pomocy dla osób, które ogrzewają swoje mieszkania węglem – wyjaśnił Muller. 

Przygotowywany program wsparcia ma być skierowany przede wszystkim do osób najbiedniejszych i tych, które nie zarabiają.

– Chodzi o to, żeby stworzyć takie mechanizmy (...), żeby pomóc tym osobom, które najbardziej potrzebują tego wsparcia; czyli przede wszystkim tym, którzy na przykład nie zarabiają – wyjaśnił Muller – Więc musimy tutaj ustalić i zastanowić się nad kryteriami, czy wprowadzać kryteria dochodowe, czy nie; na obecnym etapie trwa dyskusja.

Kaczyński zadeklarował, że chce zapewnić Polakom „ceny węgla na poziomie, do jakiego do niedawna byli przyzwyczajeni”. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu miesiąca. 

Zminimalizować marże pośredników: co ze Spółkami Skarbu Państwa?

Jak obniżyć ceny na rynku węgla? Odpowiedzią ma być minimalizacja marży dla pośredników.

– Wprowadzamy też mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze; to znaczy spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, a nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie – wyjaśnił rzecznik rządu. Zdaniem przedstawicieli partii rządzącej, ograniczając liczbę ogniw łańcucha sprzedażowego, uda się obniżyć ostateczną cenę, którą płaci konsument. 

–  To jest na pewno dla tych, którzy mają trudno, i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań –  mówił prezes PiS i zadeklarował, że w najbliższym czasie rząd zajmie się opracowaniem szczegółów, które na razie nie są znane.

zć, al
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)