StoryEditor

Rolnicy planują protest w Brukseli. Kiedy i kto go organizuje?

Rolnicy w UE planują duży protest w Brukseli. Co ciekawe manifestacja jest organizowana również przez Polaków. Jakie plany mają organizatorzy?
21.05.2024., 09:50h

Protest w Brukseli już 4 czerwca

Już 4 czerwca w Brukseli odbędzie się międzynarodowy protest rolników, który organizuje m.in.: Instytut Gospodarki Rolnej z Polski, Farmers Defence Force z Holandii i niemiecka organizacja Land Schafft Verbindung, zrzeszone w ramach platformy #EUnitedAgri. Dlaczego 4 czerwca? Data nie jest przypadkowa i zapowiadana już wielokrotnie. Tuż po manifestacji odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca). Rolnicy zamierzają pokazać, że sprzeciwiają się przepisom  unijnej polityki rolnej oraz pokazać społeczeństwu, którzy kandydaci do PE popierają Zielony Ład.

Rolnicy będą protestować z następującymi hasłami: - #VoteThemAway czyli "Odgłosujmy ich"

Jakie są postulaty rolników protestujących w Brukseli?

Podobnie jak polscy rolnicy, unijni rolnicy również zamierzają postulować o wycofanie przepisów Zielonego Ładu. Ich zdaniem Zielony Ład osłabia konkurencyjność rolnictwa w UE, zwiększa koszty produkcji rolnej w Europie i powoduje redukcję europejskiej produkcji rolnej.

Protestujący żądają też ochrony wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. Sprzeciwiają się wpływom produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej z Maroka, Ukrainy i innych krajów spoza wspólnoty.

Farmerzy zamierzają też walczyć o ochronę i wsparcie dla sektora hodowli i chowu zwierząt w UE i o prawo do korzystania z własności prywatnej.

Polscy rolnicy jadą na protest do Brukseli

Na protest do Brukseli wybiera się wielu rolników z Polski. W organizacji wyjazdu pomagają Izby Rolnicze i gminy. Wyjazd planowany jest na 2 lub 3 czerwca, w zależności od regionu kraju. Rolnicy, którzy nie mogą jechać, zamierzają organizować lokalne manifestacje w kraju. 

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:26