StoryEditor

32. Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie: Spotkanie tradycji z nowoczesnością

Kościerzyn zaprasza na rolnicze święto innowacji i smaku. Targi to nie tylko maszyny i konkursy, ale także promocja lokalnych produktów i dziedzictwa kulturowego.
21.05.2024., 14:27h

W ostatni weekend maja – 25 i 26 maja br. – miłośnicy rolnictwa i wiejskiego życia z całego kraju zmierzają ku Kościerzynowi (woj. łódzkie), gdzie odbywa się największa w regionie impreza rolnicza. Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie, znane z przekazywania ogromu wiedzy i innowacji rolniczych, przyciągają co roku przynajmniej 12 000 zwiedzających oraz setki wystawców, prezentujących szeroki wachlarz produktów i usług.

Zobacz też: Opolagra już 7–9 czerwca. Mnóstwo atrakcji dla pasjonatów techniki rolniczej

Od maszyn rolniczych po instytucje rządowe

W tym roku w targach weźmie udział prawie 200 wystawców z całego kraju. Od ciągników i maszyn rolniczych, przez środki do produkcji rolniczej (środki ochrony roślin, nawozy, osłony, pasze), aż po urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród wystawców nie zabraknie również hodowców i firm nasiennych z ofertą roślin uprawnych, firm przetwórczych i spożywczych, przedsiębiorstw budowlanych, a także szkół rolniczych i instytucji obsługi wsi i rolnictwa, takich jak WIORiN, KRUS, ARiMR, KOWR i banki.

Wykaz firm będzie opublikowany w bezpłatnym dla wszystkich uczestników „Katalogu Wystawców”

Polska żywność na 32. Targach Rolniczo-Ogrodniczych

Na polach obok terenów wystawowych zainteresowani będą mogli zobaczyć kolekcję 49 odmian ziemniaków znajdujących się w Krajowym Rejestrze, 11 odmian kukurydzy oraz kościerzyńską winnicę z nasadzeniami winogron, ale również derenia, jagody kamczackiej i minikiwi.

Na targach będzie promowana także lokalna żywność wytworzona przez rolników działających w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Warto również zwrócić uwagę na strefę „Smakuj regionalne”, gdzie lokalni rolnicy i Koła Gospodyń Wiejskich będą zachęcać do degustacji i zakupu polskich produktów.

Wystawy i konkursy targów w Kościerzynie

Targi to nie tylko okazja do zapoznania się z nowinkami rolniczymi, ale także miejsce konkursów i pokazów. Podczas Targów zostaną przeprowadzone następujące konkursy

  • Maszyna Targów Rolniczo-Ogrodniczych Kościerzyn 2024;
  • Najbezpieczniejsza Maszyna Targów Rolniczo-Ogrodniczych;
  • Podsumowanie konkursu dla dzieci okolicznych szkół podstawowych pn. Moja wieś;
  • Podsumowanie etapu regionalnego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne – cykliczny konkurs; przeprowadzany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • I Etap konkursu organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Bitwa Regionów.

W niedzielę – 26 maja – odbędzie się wystawa królików rasowych i drobnego inwentarza zorganizowana we współpracy ze Związkiem Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej. Swoje okazy zaprezentuje około 20 hodowców. 

Oprócz tego przygotowywana jest prezentacja psów rasowych we współpracy ze Związkiem Kynologicznym w Polsce – Oddział Kalisz.

image

Rusza Zielone Agro Show 2024 w Ułężu!

Targi pełne atrakcji: Festiwal dziedzictwa kulturowego

W ramach promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego wystawią się twórcy ludowi z tego regionu, gdzie można kupić i podziwiać:

  • tradycyjne hafty, wycinankę, ozdoby i dekoracje z bibuły;
  • wyroby użytkowe wykonane różnorodnymi technikami rękodzielniczymi;
  • lokalne kulinaria.

Wystąpią również zespoły ludowe i biesiadne, które przybliżą zwiedzającym dziedzictwo kulturowe regionu. Dla najmłodszych organizatorzy targów przygotowali plac zabaw i przejażdżki kucykami.

Gdzie i kiedy?

Targi, trwające od godziny 8.00 do 16.00 w dniach 25-26 maja, to doskonała okazja do integracji środowiska rolniczego i promocji postępu naukowo-technicznego. 

Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny, a cała impreza rozgrywa się w malowniczym parku oraz na poletkach obok siedziby Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ŁODR). Do dyspozycji uczestników organizatorzy zapewniają dogodne parkingi.

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 09:17