Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krzysztof Jurgiel złożył dymisję

Obrazek

Biuro prasowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o złożeniu przez Krzysztofa Jurgiela rezygnacji ze stanowiska szefa resortu rolnictwa z powodów osobistych.

Bartłomiej Czekała18 czerwca 2018, 17:12
O planowanej zmianie na stanowisku ministra rolnictwa pisaliśmy już dwa dni temu. W ostatnim czasie Krzysztof Jurgiel nie miał dobrej passy. Nasila się problem z ASF, producenci warzyw i owoców protestują przeciwko niskim cenom skupu oraz nieuczciwym praktykom dużych sieci handlowych, a rolnicy w wielu regionach kraju od dwóch miesięcy borykają się z problemem suszy. Krzysztof Jurgiel dopiero w ubiegłym tygodniu nakazał wojewodom powoływać komisję i szacować straty spowodowane przez suszę.

Poważne zamieszanie wywołały także zmiany w prawie łowieckim, które zamiast usprawnić skomplikowały szacowanie szkód w uprawach rolniczych, ponieważ wyznaczeni przez ustawodawcę do tego celu sołtysi nie chcieli podjąć się tego zadania. W minionym tygodniu Sejm znowelizował te przepisy delegując do szacowania szkód łowieckich pracowników ODR.

Krzysztof Jurgiel pełnił funkcję ministra rolnictwa od jesieni 2015 roku w dwóch gabinetach rządowych: Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Obecnie urzędujący premier przyjął dziś rezygnację ministra Jurgiela.

W kontekście dzisiejszych wydarzeń bezzasadny staje się wniosek o wotum nieufności wobec ministra Krzysztofa Jurgiela, który w ubiegłym tygodniu w Sejmie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

Wśród osób, które mogą zastąpić odchodzącego szefa resortu rolnictwa wymieniany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W latach 2005 - 2007 pełnił on funkcję podsekretarza stanu w resorcie rolnictwa, a następnie do tragicznej śmierci ś. p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był jego doradcą ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

  bcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)