StoryEditor

Krzywdząca umowa z krajami bloku Mercosur wraca do KE. Czy uda się ją przeforsować?

Czy Komisja Europejska zamierza odwiesić umowę handlową z państwami Mercosur? Zdaniem Copa-Cogeca po ostatnich wyborach w Brazylii jest takie niebezpieczeństwo, a to z kolei oznacza kolejne protesty całej unijnej społeczności rolniczej. Jak zagrożenia ze sobą niesie?
15.11.2022., 10:11h

– Próba przeforsowania tej umowy przez Komisję, będzie prawdziwym skandalem i stworzy niebezpieczny precedens dla unijnego rolnictwa – twierdzi Christiane Lambert przewodnicząca Copa.

Wybory w Brazylii, które miały miejsce w 30 października 2022 z wielu powodów przejdą do historii oraz będą miały konsekwencje wykraczające daleko poza granice kraju. Dla Unii Europejskiej wygrana Luli stanowi sygnał do możliwości odmrożenia porozumienia handlowego z Mercosurem. Umowa zawarta z latynoamerykańskim blokiem handlowym w 2019 r., nie została ratyfikowana. Cztery lata temu Parlament Europejski oraz niektóre państwa członkowskie wyraźnie wskazały, że nie mogą wyrazić poparcia dla porozumienia z uwagi na jego istotny negatywny wpływ na unijne rynki rolne oraz środowisko.

Czy umowa będzie odwieszona?

Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz państwa członkowskie nagle zmienią stanowisko w zależności od orientacji politycznej nowo wybranego prezydenta? Jak informuje Christiane Lambert przewodnicząca Copa w zeszłym miesiącu przekazano informację, że Komisja Europejska oczekuje na wyniki wyborów, aby przedstawić zmodyfikowane podejście do tema...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 04:56