StoryEditor

Z rolniczego archiwum: Tak wyglądał słynny kombinat PGR Manieczki. Zobacz FILM z 1968 roku!

Film dokumentalny o legendarnym przed laty, wielkotowarowym kombinacie PGR Manieczki zajmującym w czasach swojej największej prosperity obszar pięciu tysięcy hektarów, zrealizowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.
10.11.2022., 10:11h
Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Manieczki zajmował szczególne miejsce na mapie inwestycji minionego ustroju. Utworzony w lipcu 1960 roku był pierwszym w Polsce kombinatem PGR. Powstał z połączenia dziewięciu państwowych gospodarstw rolnych: Manieczki, Szołdry, Grabianowo, Piotrowo, Grzybno, Brodnica, Przylepki, Krzyżanowo, Gaj.

Jak czytamy w materiałach źródłowych, od 1978 roku był on jednym z dwóch wzorowych Państwowych Gospodarstw Rolnych. W roku 1993 został przekształcony w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa Manieczki, a w 1994 roku doczekał się prywatyzacji i funkcjonował dalej jako Kombinat Rolno-Przemysłowy „Manieczki” Sp. z o.o.

Filmowy reportaż z kombinatu powstał w 1968 roku. Dokument wyreżyserował Jerzy Gaus, który wespół z Konradem Siweckim był także autorem scenariusza. Autorami zdjęć byli Wiktor Prejs i Witold Mickiewicz.
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:
fot.: kadr z filmu – filmpolski.pl
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 06:38