Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kto daje i odbiera, czyli obniżki zamiast podwyżek dla IW

Obrazek

Związki zawodowe Inspekcji Weterynaryjnej twierdzą, że minister rolnictwa nie wpisał do przyszłorocznego budżetu obiecanej kwoty 179 mln zł. W efekcie pracownicy… stracą przyznane w tym roku podwyżki. Cały czas negocjowana jest także sprawa wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych, którzy grożą protestem.  

wk13 września 2022, 17:10
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej (OZZPIW), wniósł swoje zastrzeżenia do ustawy budżetowej na 2023 r. w części "Polityka rolna” (zadanie: “Ochrona zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia publicznego”). 

Problemy z tegorocznym budżetem 

OZZPIW w swojej opinii zwrócił uwagę, że problemy z podwyżkami dla pracowników IW były już w tym roku. W ustawie budżetowej na rok 2022 ujęte zostały bowiem podwyżki dla pracowników powiatowych inspektoratów weterynarii, które miały zostać wdrożone od lipca 2022 r.

Kwota przeznaczona na podwyżki, nie obejmowała jednak wszystkich jednostek inspekcji weterynaryjnej (IW) m. in. wojewódzkich inspektoratów weterynarii (w tym laboratoriów), granicznych inspektoratów weterynarii oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Stanowiło to pominięcie około 1848 pracowników zatrudnionych w inspekcji. Kwota niezbędna do tych podwyżek według wyliczeń OZZPIW w 2022 r. powinna wynosić około 20 mln złotych.

– Niestety do dnia dzisiejszego ta jawna dyskryminacja płacowa w ramach jednej instytucji nie została skorygowana, choć zarówno my, jak i inne organizacje społeczne zwracały na to uwagę od początku bieżącego roku budżetowego – napisała Sara Meskel przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej

Brakuje pieniędzy w budżecie 2023 r. ?

Prawdziwe zdziwienie przyszło jednak po analizie projektu budżetu na przyszły rok. 

– Projekt budżetu na 2023 rok nie zakłada zwiększenia środków budżetowych w naszej instytucji, które pozwoliłyby utrzymać przyznany pracownikom w 2022 r. wzrost wynagrodzeń, rewaloryzować pensje pracownikom nieujętym w podwyżkach, oraz zwiększyć zatrudnienie w inspekcji weterynaryjnej, które miało mieć miejsce również w 2022 r. – kontynuuje Sara Meskel z OZZPIW.

Zdaniem związków zawodowych IW w planowanym budżecie brakuje kwoty około 179 mln na same wynagrodzenia.

Co z wynagrodzeniem dla lekarzy wyznaczonych ? 

Ale to nie jedyne problemy jakie są z pieniędzmi dla lekarzy weterynarii. OZZPIW przypomina, że cały czas nie jest załatwiona sprawa rozporządzeń w sprawie wynagrodzeń za wykonywanie czynności zleconych przez lekarzy weterynarii.

Zdaniem związków zawodowych, lekarze weterynarii, którzy świadczą usługi dla organów IW, zostali pokrzywdzeni założeniami w tym rozporządzeniu. Zmiany, które aktualnie są negocjowane, mają doprowadzić do zwiększenia uposażeń tych osób, co również przełoży się na konieczność zwiększania budżetu inspekcji weterynaryjnej w odpowiednich paragrafach.

Służby weterynaryjne

Komitet protestacyjny skupiający najważniejsze organizacje lekarzy weterynarii cały czas negocjuje treść rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń z MRiRW. Po ostatnim spotkaniu z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem resort rolnictwa zobowiązał się rozwiązać następujące sprawy: 
  • poprawę rozporządzenie o wynagrodzeniach,   
  • korektę rozporządzenia o opłatach, 
  • rewaloryzację płac w pominiętych wcześniej jednostkach Inspekcji Weterynaryjnej, 
  • korektę budżetu na 2023 r. z uwzględnieniem potrzeb inspekcji weterynaryjnej i lekarzy wyznaczonych.  

Kolejne robocze spotkania ze stroną rządową odbędą się do 17 września

wk
fot. envatoelementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)