StoryEditor

Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm

Ponad 800 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadziło przeszukania 222 firm w całej Polsce w związku z podejrzeniem oszustwa w imporcie zboża z Ukrainy. Zabezpieczono ponad 1000 ton zboża, które mogło być przeznaczone do celów spożywczych lub paszowych, a nie technicznych lub przemysłowych, jak deklarowali importerzy.
26.06.2023., 13:06h

Zboże nie spełniało wymogów sanitarnych?

Akcja KAS była częścią śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, która przejęła do dalszego prowadzenia kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych, dotyczących nadużyć związanych z jakością ukraińskiego zboża. Śledczy podejrzewają, że importerzy wprowadzali do obrotu zboże, które nie spełniało wymogów sanitarnych i weterynaryjnych, a także unikali opłat celnych i podatkowych.

- Importerzy deklarując przeznaczenie zboża do celów technicznych liczyli na to, że pominą procedury i unikną specjalistycznych badań inspekcji odpowiedzialnych za kontrolę tego rodzaju produktów – powiedziała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka szefa KAS.

1000 ton zboża niezgodnego z deklaracjami celnymi

W trakcie przeszukań funkcjonariusze KAS zabezpieczyli obszerną dokumentację finansowo-księgową, materiał dowodowy z odpraw granicznych, nośniki danych, korespondencję biznesową oraz ponad 1000 ton zboża, które było niezgodne ze zgłoszoną deklaracją celną. W akcji KAS wspierały służby i inspekcje koordynowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na razie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nie ujawnia więcej szczegółów na temat śledztwa. Nie wiadomo, czy wśród podejrzanych są osoby publiczne lub znane firmy.

Mkh na podst. Krajowa Administracja Skarbowa, Polska Agencja Prasowa

Fot. KAS

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 18:12