StoryEditor

Wyższe dopłaty do materiału siewnego? Tak, jeśli wycofasz wniosek!

ARiMR planuje uruchomienie wyższych dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, ale żeby dostać więcej pieniędzy, rolnik musi wycofać wniosek złożony w zakończonym właśnie naborze. 
26.06.2023., 10:06h

Wyższe dopłaty do materiału siewnego, ale…

Tuż przez zakończeniem naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego ARiMR poinformowała oficjalnie, że planuje wdrożenie wyższych dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Żeby jednak je otrzymać, rolnicy muszą wycofać wnioski, które złożyli w naborze trwającym do 25 czerwca.  

Dla kogo wyższe dopłaty do materiału siewnego?

 • Wyższe dopłaty do materiału siewnego otrzyma rolnik, który m.in.:
 • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
 • nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w naborze trwającym od  25 maja do 25 czerwca 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
 • między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Ile wyniosą stawki dopłat do materiału siewnego?

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Podwyższone stawki dopłat:

 • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
 • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
 • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
 • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
 • Budżet na dopłaty do materiału siewnego wynosi 210 mln zł, gdy się wyczerpie, będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Wycofaj wniosek, złóż nowy

Zamieszanie z wyższymi dopłatami do materiału siewnego trwa od kilku dni, kiedy okazało się, że w rozporządzeniu jest zapis wskazujący, że o nowe wsparcie mogą wystąpić tylko ci rolnicy, którzy nie złożyli w tym roku wniosku o dopłaty do materiału siewnego (zakupionego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r.). Część rolników zaczęła więc zastanawiać się, czy nie wycofać złożonego już wniosku, skoro w nowym naborze stawki będą dużo wyższe.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister rolnictwa Robert Telus zapewnił, że skoro przepisy wykluczają ze wsparcia rolników, którzy już złożyli wnioski, to zostaną usunięte.

– Ja zaraz to sprawdzę. Jeżeli jest taki zapis, zaraz go zniesiemy. Oczywiście, ci rolnicy, którzy składają w tej chwili wnioski będą mogli złożyć poprawkę do tych wniosków, żeby dostać większe dopłaty. Bez dwóch zdań – mówił na konferencji prasowej minister rolnictwa.

W związku z tym ARiMR oświadczyła, że jeżeli w trwającym od  25 maja – 25 czerwca 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać. 

Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Termin rozpoczęcia naboru zostanie podany w osobnym komunikacie. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy
fot. Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 16:49