StoryEditor

Masz zużyte folie rolnicze, sznurki i siatki? Zobacz jak się ich pozbyć!

Problem z zagospodarowaniem i odbiorem zużytych folii kiszonkarskich, siatek czy sznurków rolniczych to dla wielu rolników spory problem. Od 2 lat są ogromne kłopoty z ich odbiorem przez firmy zewnętrzne. Dlatego nadzieją na legalne pozbycie się tych odpadów z gospodarstwa jest program realizowany i  finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
19.10.2019., 17:10h
Od niedawna trwa nabór wniosków na program pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Beneficjentami tego programu będą te gminy, które w terminie do 20 grudnia 2019 roku złożą wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu można uzyskać dotację w kwocie 500 zł do tony zutylizowanych odpadów.

Złożenie wniosku nie jest trudne, jednak należy w nim określić ilość odpadów do zagospodarowania do końca roku 2020. Przedstawiciele wielu gmin obawiają się, że nie dysponują wiedzą, jaką wartość podać we wniosku, a nie chcą podawać wielkości nierzeczywistych. Na szczęście są też inne gminy, które opracowały i rozesłały do rolników stosowną ankietę zastrzegając przy tym, że nie zgłoszone w ankiecie odpady nie będą podlegać utylizacji w ramach wnioskowanej dotacji.

POBIERZ PRZYKŁADOWĄ ANKIETĘ!

Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników aby pomogli urzędnikom w oszacowaniu ilości tych odpadów i ich rodzajów oraz ściśle współpracowali z gminami już na etapie składania wniosku. Zapewne w wielu przypadkach potrzebne też będzie podjęcie rozmów, by zainteresować gminy przystąpieniem do programu, tym bardziej, że budżet programu wynoszący dla całego kraju to zaledwie 100 mln zł. z pewnością nie wystarczy dla wszystkich wnioskodawców. Tylko niezwłoczne złożenie wniosku daje gwarancję otrzymania dotacji.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

oprac. bcz na podst. WIR/Kornel Pabiszczak

Fot. WIR
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:47