Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Ardanowski: "Eskimos" wypłacił sadownikom pieniądze za jabłka

Obrazek

Wczoraj firma Eskimos zakończyła wypłatę za zakupione od rolników jabłka –  poinformował podczas dzisiejszej konferencji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podziękował firmie za pomoc i wsparcie jakiego udzieliła polskim rolnikom. Minister ostro skrytykował całe środowisko sadowników, któremu zarzucił brak zorganizowania i bezradność wobec problemów.

wk17 maja 2019, 15:07
- Zobowiązałem się na spotkaniu z polską wsią w Kadzidle, że w przeciągu 6 tygodni te należności zostaną uregulowane. Staram się słowa dotrzymywać i to zostało zrealizowane - rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmowa rynkowa

Minister rolnictwa podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu stabilizacji rynku jabłek przemysłowych zwłaszcza, że nie było to łatwe. 


– Tak, opóźniały się te płatności, ale takiej zmowy na rynku, żeby ta pomoc nie wyszła, ja jeszcze w rolnictwie nie spotkałem. Zarówno dominująca na rynku jedna z niemieckich firm jak również pracujący z nią podmioty polskie robiły wszystko, aby ta stabilizacja rynku i podniesienie cen dla rolników nie miały miejsca - tłumaczył J. K. Ardanowski

Minister rolnictwa zaapelował również do rolników, którzy wzięli pieniądze od Eskimosa, ale nie dostarczyli jeszcze jabłek o wywiązanie się ze swoich zobowiązań, które sięgają kwoty 4 mln zł. - To wstyd dla polskiego rolnictwa i sadownictwa – mówił minister Ardanowski.

Zarzuty pod adresem sadowników


Jednocześnie minister Ardanowski ostro skrytykował środowisko sadowników, któremu zarzucił złą strukturę odmianową polskich sadów i bezradność wobec problemów.

- My jesteśmy wszyscy przekonani w polskim rolnictwie, że sadownicy stanowią jakąś elitę intelektualną i finansową, są ludźmi nowoczesnymi, znającymi świat i reguły rynkowe. Tymczasem ta elita jest zupełnie nie przygotowana do konkurencji rynkowej. Nie radzi sobie w sytuacji braku zbilansowania i  jest bardzo słabo zorganizowana - mówił minister Ardanowski, który wyraził nadzieję, że ten rok nauczy wiele sadowników.   

Ceny sugerowane


Minister rolnictwa poinformował również, że jego resort przygotował ceny zalecane (rekomendowane), które powinny być stosowane przed podmioty skupowe. Obecnie rząd przygotowuje ustawę, która zobowiąże Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do kontroli firm, które nie będą skupować płodów rolnych w przedziałach cenowych opracowanych przez MRiRW. UOKIK będzie badał czy takie firmy nie nadużywają pozycji dominującej na rynku.   wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)