Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

2,2 mld zł pomocy suszowej i 150 tys. premii dla młodych rolników – ważne deklaracje ministra Ardanowskiego

06.12.2018

Drukuj

2,2 mld zł pomocy suszowej i 150 tys. premii dla młodych rolników – ważne deklaracje ministra Ardanowskiego

Artykuł dostępny

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że przez ostatnie trzy lata gdy ministrem rolnictwa był on a wcześniej Krzysztof Jurgiel sprawy wsi były przedmiotem troski całego rządu. 

r e k l a m a– Cieszę się bardzo, że rolnictwo jest wspólną odpowiedzialnością rządu Zjednoczonej Prawicy. Nie jest możliwe, żeby jeden minister, niezależnie od jego aktywności, był w stanie rozwiązywać złożone problemy polskiej wsi i polskiego rolnictwa. Dlatego chce podziękować premierowi i ministrom za wsparcie jakie otrzymuję od innych resortów – rozpoczął minister J. K. Ardanowski.

Ale to co wydaje się największym sukcesem nie jest wprost związane z polityką rolną, a bardziej polityką socjalną poprzez realizacje programu 500+.

Polecany artykuł

Ambitny "Plan dla wsi" ministra Ardanowskiego– Wieś i rolnicy po raz pierwszy zostali uwzględnieni w dużym programie społecznym wsparcia dzietności i jakości życia. Ponieważ do tej pory wielokrotnie było tak, że tego typu programy rodzin wiejskich nie dotyczyły - zauważył minister rolnictwa, który podkreślił, że rząd Zjednoczonej prawicy obniżył wiek emerytalny, który został podwyższony przez koalicję PO-PSL. 

Zdaniem ministra rolnictwa transfery socjalne są ważne, ale ważniejsze jest to, żeby rolnicy mogli zarabiać z produkcji. Stąd za ważne osiągnięcia rządu uznał ułatwienia w sprzedaży żywności wyprodukowanej przez rolników w ich gospodarstwach.
Za sukces uznał również:
  • zwiększenie programu dopłat do paliwa rolniczego,
  • ustawę o restrukturyzacji zadłużenia rolników,
  • zwiększenie kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,
  • uchwalenie ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich,
  • nowelizację przepisów o ubezpieczeniach rolnych (dopłaty do 65% wartości polisy)

A także wprowadzenie przepisów dotyczących ochrony ziemi przed wykupem. 


– Ważnym działaniem była ochrona ziemie rolniczej. Przecięcie spekulacji jakie miała miejsce przez wiele lat w Polsce - powiedział minister Ardanowski, który jednocześnie zapowiedział, że w najbliższych tygodniach w Sejmie pojawi się ustawa, która nieco poluzowuje obecne restrykcje.

Padły też ważne zapowiedzi. Wprawdzie pomoc suszowa został obecnie wstrzymana z powodu wyczerpania się limitu pomocy de minimis, ale J. K. Ardanowski zapowiedział, że kontynuację po 1 stycznia, a także jej znaczne podwyższenie.

– Chce bardzo mocno podziękować premierowi Morawieckiemu oraz Radzie Ministrów, która podjęła bardzo trudną decyzję. Kiedy w budżecie realizuje się wielkie programu społeczne to każdy grosz się liczy, a rząd podjął decyzję o dodatkowych środkach na wypłatę pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Jest to dodatkowa kwota 715 mln zł do kwoty 1,5 mld zł. - zapowiedział minister rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział także w najbliższym czasie będzie zabiegał w Brukseli o podwyższenie premii dla młodych rolników przejmujących gospodarstwa do 150 tys. zł.  wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Zobacz wideo

Narodowa Wystawa Rolnicza w Poznaniu

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii