StoryEditor

Monika Piątkowska o sytuacji na rynku zbóż i pasz: jakie prognozy?

Na temat aktualnej sytuacji na rynku zbóż i surowców paszowych rozmawialiśmy z Moniką Piątkowską, prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej. Jakie są prognozy na najbliższe żniwa? 
12.05.2021., 12:05h
Na rynku zbóż ostatnio wiele się dzieje, ceny są nadal wysokie, ale jak długo? Prezes Izby Zbożowo-Paszowej odpowiedziała na wiele ciekawych pytań, również na temat Zielonego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy. Zobacz najnowsze prognozy dla rynku zbóż!

D.K.: Jak obecnie kształtują się ceny pasz i zbóż oraz jakie są najbliższe prognozy rynkowe? 


Ceny zbóż utrzymują się na wysokich poziomach i warunkowane są zarówno sytuacją międzynarodową oraz tym, co obserwujemy na rynku krajowym. Liderem wzrostów jest bezsprzecznie kukurydza, której ceny w ofertach zakupów przez przetwórców i firmy handlowe dobiły już do 1000 PLN/t, podczas gdy w portach ceny tego zboża kształtują się w przedziale 1020-1030 PLN/t, z dostawą w maju br.
W ubiegłym tygodniu ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej i pszenicy paszowej utrzymywały się na poziomie 910-980 zł/t. W ślad za rekordowym wzrostem cen rzepaku na MATIFie przetwórcy oferują coraz wyższe ceny za rzepak ze zbiorów 2021 roku, które obecnie dochodzą do poziomu 2400-2700 PLN/t, z dostawą w lipcu/sierpniu br.

D.K.: Co ma obecnie największy wpływ na ceny? 


Wpływ na ceny mają dziś obawy o warunki pogod...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 10:23