Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nagroda im. J. Ślisza dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Obrazek

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostało tegorocznym laureatem nagrody im. Józefa Ślisza, fundowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce w ostatni piątek podczas obrad Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa.

Andrzej Sawa26 marca 2018, 11:01
Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zostało zarejestrowane jeszcze w 1985 r. ubiegłego wieku i jako jedyne zrzesza Polaków uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawanych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

– Wśród polskich Sprawiedliwych było bardzo wielu rolników, którzy ze swoimi rodzinami ryzykowali życie, by ratować tych, którym groziła eksterminacja. Za to wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę – powiedziała podczas uroczystości wręczania nagrody prezes Towarzystwa Anna Stupnicka-Bando.

Przypomnijmy, że w br. miała miejsce II edycja tej honorowej uroczystości. W ub.r. laureatem nagrody im. J. Ślisza było stowarzyszenie „Dom Wschodni-Domus Orientalis”, zaangażowane w działalność na rzecz chrześcijan z Bliskiego wschodu, głównie z Syrii, ale też z Libanu, Turcji i Egiptu. Organizuje tam akcje pomocowe dla osób potrzebujących – bezrobotnych, niepełnosprawnych i uchodźców.

Nagroda im. Józefa Ślisza ma na celu uhonorowanie organizacji lub osób wyróżniających się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. Przyznaje ją kapituła w składzie:
  • Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza,
  • Artur Balazs – Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP
  • Jarosław Kaczyński – prezes PiS.

J. Kaczyński, ze względu na chorobę, nie był obecny podczas uroczystości. Zastępował go Joachim Brudziński, szef MSWiA. W liście do uczestników Jarosław Kaczyński m.in. napisał, że patron nagrody powinien mieć trwałe miejsce w panteonie wybitnych Polaków i stoi w jednym szeregu z tymi, którzy na przestrzeni dziejów szli w pierwszej linii walki o polską wieś i niezawisłość naszej Ojczyzny.

Przypomnijmy, że Józef Ślisz w 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Rolnicy domagali się wówczas rejestracji swojego związku zawodowego, zrównania ich praw z sektorem spółdzielczym i państwowym.

Doroczna nagroda jego imienia ma wymiar nie tylko honorowy. Laureaci dostają też czek na kwotę 100 tys. zł na działalność statutową.

– Do tej pory, a działamy jeszcze od lat 80. od naszego państwa nie dostaliśmy finansowego wsparcia. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy przez Was docenieni – skwitowała nagrodę Anna Stupnicka-Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
as


1 z 3
Elżbieta Bieniasz wręcza nagrodę.

Elżbieta Bieniasz wręcza nagrodę.

2 z 3
Anna Stupnicka- Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Anna Stupnicka- Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

3 z 3
Członkowie kapituły nagrody z nagrodzonymi

Członkowie kapituły nagrody z nagrodzonymi

Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)