StoryEditor

Narada u Szyszki. Czy będą zmiany w Prawie łowieckim?

O ministrze Janie Szyszko jest głośno od kilku tygodni w związku ze skutkami ustawy, która umożliwiła wycinkę drzew właścicielom prywatnych posesji bez zezwolenia. Jednak niebawem może być o nim jeszcze głośniej z uwagi na ustawę Prawo łowieckie, która może – wbrew oczekiwaniom rolników – się nie zmienić.
22.03.2017., 20:03h

Jak się dowiedzieliśmy, dziś w resorcie środowiska doszło do spotkania jednego z zastępców ministra Szyszki z szefami kilku izb rolniczych oraz przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego.

Oficjalny powód spotkania – współpraca Krajowej Rady Izb Rolniczych, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych w kwestii szacowania szkód łowieckich pod kątem planowanych zmian w Prawie łowieckim. Nieoficjalnie wiadomo, że do spotkania doszło po to, by... w ustawie o prawie łowieckim nie zmieniło się nic. Zależy na tym zarówno PZŁ, który na nowych przepisach może wiele stracić, jak i Lasom Państwowym, które raczej nie kwapią się do płacenia odszkodowań rolnikom za straty w uprawach wyrządzone przez zwierzynę łowną. A taki pomysł pojawił się przy okazji zmian planowanych w Prawie łowieckim. Izby rolnicze zostały raczej wciągnięte w tę rozgrywkę.

Dlaczego izby rolnicze stały się obiektem zainteresowań resortu środowiska, myśliwych i łowczych? Dlatego, że to właśnie izby są potrzebne do pozytywnego opiniowania samorządom terytorialnym działalności poszczególnych kół łowieckich i ta opinia potrzebna jest – przynajmniej formalnie – do tego, by starostowie przedłużali myśliwym dzierżawy obwodów łowieckich na kolejne 10 lat. Obecne dzierżawy wygasają 31 marca br.

Ostatnie posiedzenie KRIR, o którym pisaliśmy niedawno, dało myśliwym sporo do myślenia, bowiem m. in. prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński zaapelował do wszystkich wojewódzkich izb, by wydawały swoim loklnym kołom łowieckim negatywne opinie. To jest jedyny sposób na wymuszenie na parlamentarzystach zmian w Prawie łowieckim.

Jeżeli rzeczywiście dzisiejsze spotkanie u ministra środowiska służyło „zabetonowaniu” dotychczasowego statusu prawnego, to pewne jest, że na wsi wybuchnie bunt. Rolnicy nie zniosą dłużej ignorancji władz w zakresie postulowanych przez nich zmian w PŁ. Zwierzyna łowna pustoszy coraz bardziej zasiewy i ich właściciele nie będą tego dłużej tolerować.

Wracając do ministra Szyszki – dziś w Warszawie odbył się wiec leśników, popierających ministra środowiska i jego działania. 200 leśników przyjechało do stolicy autobusami z różnych regionów kraju. A jutro w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad votum nieufności dla szefa resortu rolnictwa.  bcz, współpraca. pł

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 20:33