StoryEditor

Nie będzie premii za planowany odstrzał loch i finansowania zakupu chłodni

W Dzienniku Ustaw ukazało się długo wyczekiwane rozporządzenie ministra rolnictwa dot. walki z ASF, z którego wynika, że nie będzie premii za planowany odstrzał loch oraz finansowania zakupu chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików. To jednak nie wszystko. Zobacz, co jeszcze się zmieni!
14.04.2021., 13:04h

4 lutego br. ukazało się w Dzienniku Ustaw długo wyczekiwanie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 roku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (pod pozycją 236), uchwalane co roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Rozporządzanie jest o tyle istotne, bowiem zmienia stawki za odstrzał planowany dzików. Jak podaje Polski Związek Łowiecki, całkowicie zrezygnowano z premiowania odstrzału loch, tj. samic dzika powyżej drugiego roku życia. Mówiąc w skrócie, za taki odstrzał nie przysługuje premia w wysokości 650 złotych.

Jest też dobra wiadomość! Stawka za pozostałe dziki, tj. warchlaki, przelatki i odyńce, wzrosła o 50 zł w stosunku do 2020 roku i wynosi obecnie 350 złotych.

– Obie powyższe wartości obowiązują zarówno w strefach restrykcji (potocznie zwanych: niebieską, czerwoną i żółtą), jak i poza nimi, czyli na obszarze wolnym od wirusa ASF – podaje PZŁ.

Jeżeli chodzi o odstrzały sanitarne, w tym przypadku kwoty nie uległy zmianie.


IW nie sfinansuje zakupu chłodni, ale…

Jak informuje PZŁ, wprowadzony program nie przewiduje finansowania przez Inspekcję Weterynaryjną zakupu chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, ponieważ Komisja Europejska rezygnuje z przekazywania środków na ten cel.

Nic jednak straconego! O fundusze na ich zakup można ubiegać się z przyznanej PZŁ dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: www.pzlow.pl

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 23:25