StoryEditor

Nie tak prosto zatrudnić cudzoziemca w gospodarstwie

11.04.2019., 15:04h
Stanowisko resortu wynika z jego odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Pacławskiej (nr 29939), która argumentowała w niej, że rolnicy zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, ponieważ nie chcą jej wykonywać nasi rodacy. Z kolei przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców są skomplikowane i rolnicy mają z tym trudności, a dodatkowo pracownicy urzędów pracy muszą wypełniać mnóstwo dokumentów.

Posłanka zaproponowała, m.in. zatrudnianie cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, w którym rolnik wypełni prosty druk, a po jego wpisaniu do ewidencji PUP złoży jedynie informację o powierzeniu pracy obcokrajowcowi. Inną propozycją umożliwienie pracy w ramach jednego zezwolenia u kilku pracodawców lub wykonywanie jej w gospodarstwie członka najbliższej rodziny. Innym udogodnieniem byłoby zniesienie obowiązku zawierania umowy najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej.

Resort odpowiedział, że rozwiązania te nie mogą być wdrożone, bowiem zabrania tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (2014/36/UE) z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnia...
Pozostało 36% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:24