Niemcy i Polska za większą składką do budżetu UE

– Finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej może się nie zmienić w ujęciu nominalnym – mówił Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego podczas otwarcia targów Agrotech w Kielcach. Jakie wyzwania stoją przez przyszłą polityką rolną?
Według europosła, europejskie rolnictwo wiele już osiągnęło, szczególnie w wymiarze szeroko dyskutowanej cyfryzacji. W Polsce przykładem cyfryzacji rolnictwa jest ARiMR.
– Myślę, że w cyfryzacji posunęliśmy się już daleko jeśli chodzi o system ewidencji działek, rejestracji zwierząt – mówił Siekierski podkreślając, jak ważnym krokiem było wprowadzenie nowych technologii i narzędzi – A wiec ten kierunek będzie bardzo mocno rozwijany, bo chodzi o to, że nawet straty, zagrożenia, choroby, aby to wszystko mogło być przy użyciu pewnych systemów i urządzeń kosmicznych realizowane. To zupełnie nowe podejście i myślę, że wpisujecie się świetnie w ten kierunek.
Problemy rynku światowego
Jako jeden z problemów rolników w UE Czesław Siekierski przedstawił uwarunkowania zewnętrzne.
– Pani wojewoda wspomniała o perełce rolnictwa świętokrzyskiego – sadownictwie na ziemi sandomierskiej. Doświadczyliśmy trudnych lat związanych z embargiem, ale czasami trudne lata są jak choroba – później wychodzi się wzmocnionym, jeśli jest dobrze leczona – mówił Siekierski – To embargo zmusiło naszych producentów i handlujących do szukania nowych rynków zbytu. Wielkość eksportu systematycznie rośnie, bo ten eksport jest u nas 5-cio krotnie wyższy niż na początku transformacji, a więc 25 lat temu, kiedy się rozpoczynały targi Agrotech.
Budżet przyszłej WPR
W najbliższym czasie będzie przyjmowany raport na temat poglądu Komisji Europejskiej odnośnie WPR. Członkowie parlamentu są już po głównych dyskusjach.
– W WPR będą dwa filary. Oczywiście jest problem wszystkim państwu znany, problem Brexitu. Jest luka w budżecie – 12 miliardów euro rocznie mniej – mówił poseł Siekierski – Są także nowe wyzwania: obronność, bezpieczeństwo, uchodźcy, migracje, nowe miejsca pracy, klimat, energia. Jak pokryć ten ubytek i finansowanie nowych wyzwań?
– Drugi obszar działań to oszczędności. Te oszczędności będą także dotyczyły polityki spójności i WPR, z tym, że bardziej polityki spójności. Bo polityka rolna to bezpieczeństwo żywnościowe, środowisko. WPR służy także do transferu pieniędzy do płatników netto z budżetu unijnego, którzy wprowadzają pieniądze do Unii, a te trafiają z powrotem do krajów członkowskich.
– To może dać w ujęciu nominalnych mniej więcej zachowanie tej samej kwoty, więc myślę, ze są to optymistyczne zapowiedzi – podsumował Czesław Siekierski.
al
fot. Bujoczek