StoryEditor

#NoFakeInItaly – fala protestów rolników we Włoszech. Fałszowanie etykiet to tylko jeden z problemów

Włoscy rolnicy z Coldiretti wznoszą głos w obronie autentyczności krajowych produktów, inicjując kampanię #NoFakeInItaly. Rolnicy żądają przejrzystości i uczciwości na rynku żywnościowym.
10.04.2024., 12:37h

W obliczu rosnących wyzwań globalizacji i konkurencji międzynarodowej europejscy rolnicy stają przed trudnym zadaniem ochrony swojej tożsamości i jakości produktów. Protesty rolników w Europie nie są nowością, ale ostatnie wydarzenia wskazują na narastające napięcie.

Od obcięcia dopłat do paliwa w Niemczech, które wywołały protesty w Berlinie, po demonstracje w Belgii i ciągłe protesty i blokady dróg w Polsce, gdzie rolnicy wyrażali swój sprzeciw wobec biurokracji i niskich cen importowanych produktów, które nie spełniają wysokich standardów UE. Te wydarzenia rzucają światło na frustrację rolników, którzy codziennie mierzą się z rygorystycznymi przepisami i ograniczeniami.

Kampania #NoFakeInItaly – rolnicy za wiarygodnym etykietowaniem

W centrum tej walki znajduje się włoska organizacja rolnicza Coldiretti, która reprezentuje interesy ponad 70 tysięcy zrzeszonych członków. Ponad 400 włoskich rolników z organizacji Coldiretti Mantua, pod przewodnictwem prezesa Fabio Mantovaniego i dyrektora Erminii Comencini, zgromadziło się, by zamanifestować swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji w rolnictwie. Ich główne hasło – #NoFakeInItaly. Czego żądają rolnicy? Większego bezpieczeństwa żywnościowego, mniej biurokracji i uczciwej konkurencji na rynkach europejskich. 

Zobacz też: Protest rolników 10-12 kwietnia. Kto i gdzie zamierza protestować?

- Rozpoczynamy naszą walkę o przejrzystość pochodzenia na etykiecie, która jest prawem obywateli Europy – pisze stowarzyszenie rolnicze Coldiretti na portalu X.

Protestujący rolnicy, wspierani również przez policję, przez dwa dni – 8 i 9 kwietnia – pilnowali przełęczy Brenner na granicy z Austrią, gdzie weryfikowali ładunki ciężarówek, chłodni i cystern, aby zapobiec nieuczciwym praktykom i wprowadzaniu w błąd konsumentów. Ich kampania #NoFakeInItaly ma na celu zwrócenie uwagi na problem produktów, które, choć wyprodukowane poza granicami Włoch, są sprzedawane pod marką włoską, wprowadzając w błąd konsumentów i szkodząc lokalnym producentom.

W tym samym czasie Coldiretti rozpoczęła zbiórkę miliona podpisów pod inicjatywą, która ma na celu zwiększenie przejrzystości etykietowania produktów spożywczych w Unii Europejskiej, podkreślając konieczność wskazania pochodzenia na każdym produkcie dostępnym na rynku.

Zachęcając do podpisania petycji na targowiskach Campanga Amica oraz w biurach Coldiretti, a także promując kampanię w mediach społecznościowych, organizacja ta stawia sobie za cel obronę zdrowia konsumentów i dochodów rolników przed importowaną żywnością, która często jest niewłaściwie oznaczona jako włoska.

Coldiretti kontra Rygorystyczne Przepisy

Prezes stowarzyszenia Mantovani apeluje o rewizję kryterium transformacji w Unijnym Kodeksie Celnym oraz o zasadę wzajemności na granicach, co ma na celu ochronę europejskich rolników przed nieuczciwą konkurencją i importem żywności, która nie spełnia europejskich standardów bezpieczeństwa żywności, ochrony środowiska i pracy.

- Na tej ciężarówce przewożone są kwintale awokado pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, które przekracza granicę Mołdawii, aby ostatecznie dotrzeć do Włoch, gdzie prawdopodobnie mogą zostać oznakowane jako produkt włoski – wyjaśnia włoskie stowarzyszenie Coldiretti w kontekście etykietowania produktów.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Wageningen, cytowane przez włoską organizację, wskazuje, że Europa może stracić nawet 20% produkcji żywności, a w niektórych sektorach nawet do 30%, z powodu rygorystycznych przepisów. To prowadzi do coraz większego uzależnienia od importu, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość europejskiego rolnictwa.

Rolnicy wzywają do zwiększenia produktywności, zakończenia polityki „zielonego ekstremizmu” i uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, aby zmniejszyć obciążenie biurokratyczne. Podkreślają, że obecnie rolnik spędza jedną trzecią swojego czasu na wypełnianiu formularzy i dokumentacji, co znacząco wpływa na efektywność ich pracy.

image

Minister Siekierski przeprasza importerów zboża z Ukrainy z listy opublikowanej przez MRiRW!

Wreszcie Coldiretti apeluje do przyszłego kierownictwa Unii Europejskiej o uczciwe i przejrzyste rynki, zachęcanie do zawierania umów w sprawie łańcucha dostaw, zakazywanie sprzedaży poniżej kosztów produkcji, zwiększenie funduszy WPR, aby zapewnić autonomię żywnościową obywateli Europy. Zmiana pokoleniowa w rolnictwie i uznawanie roli rolników w ochronie różnorodności biologicznej to tylko niektóre z wyzwań, które muszą zostać rozwiązane, aby zapewnić przyszłość rolnictwa w Europie.

Mkh na podst. euronews, Coldiretti

Fot. Coldiretti

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 23:36