Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowe inwestycje Grupy Azoty Puławy

Obrazek

Budowa bloku energetycznego zasilanego węglem, instalacji granulacji mechanicznej saletry i inne inwestycje nawozowe to najważniejsze plany na najbliższe lata, przedstawione przez Jacka Janiszka, prezesa zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” SA.

Aneta Lewandowska5 kwietnia 2017, 11:52

Inwestycje nawozowe

Spółka planuje w 2017 roku zwiększyć nakłady inwestycyjne o 46% w porównaniu do ubiegłego roku. Na rozpoczętą już budowę instalacji granulacji mechanicznej saletry przeznaczono 385 milionów złotych. Ta inwestycja zakłada również  uruchomienie dwóch linii produkcyjnych, saletrzaku (moc 1400 t/dobę) i saletry amonowej (1200 t/dobę) w ciągu najbliższych trzech lat. Poza tym powstaną miejsca magazynowania, pakowania i wysyłki produktów.

Prawie 700 milionów złotych Grupa Azoty skieruje na modernizację i budowę kolejnej, piątej linii produkcyjnej kwasu azotowego oraz instalacji neutralizacji, która potrwa do 2021 roku.

Nowe produkty

W związku z planowanymi inwestycjami Puławy będą miały nowe propozycje dla swoich klientów – saletrzak i saletrę amonową granulowaną mechanicznie. Oba nawozy mają być bezpieczniejsze w transporcie i zwiększać skuteczność działania na polach.

Pojawią się także nowe nawozy dla ogrodnictwa i warzyw, w tym saletra wapniowa, saletra magnezowa i saletra potasowa.

– Te dwie inwestycje pozwolą nam na modernizacje i rozbudowę całego kompleksu naszych instalacji saletrzanych. – podkreśla Jacek Janiszek, prezes zarządu Spółki – Pozwolą nam na skierowanie na rynek nowych, oczekiwanych przez rolników nawozów, pozwoli na sprzedaż nadwyżek kwasu azotowego i poprawi sprawność oraz efektywność naszej produkcji w tym obszarze.

Efektywniejsze rozwiązania

Projekt energetyczny Grupy pierwotnie zakładał budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe. Po przeprowadzeniu analiz z doradcami okazało się, że realizacja projektu przyniesie Spółce dodatkowe koszty związane z integracją bloku z istniejącymi już zakładami i modernizację elektrociepłowni.

Budowa bloku gazowo-parowego wiązałaby się z produkcją energii elektrycznej na poziomie prawie trzykrotnie wyższym, niż ten na pokrycie potrzeb produkcji, przy czym w razie awarii zmodernizowana część istniejącej elektrociepłowni nie mogłaby zastąpić bloku.

W wyniku zmian w Puławach powstanie blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, posiadający instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Zmodernizowany zostanie także kolejny kocioł elektrociepłowni.
Nowa inwestycja zabezpieczy dotychczasowe miejsca pracy i jest pierwszym krokiem w kierunku spełnienia unijnych norm w zakresie wymagań technologicznych BAT.

– Nasz deficyt w zakresie energii elektrycznej to nie 400 MWe, jaki dawałby planowany wcześniej blok gazowo-parowy, a 90-100 MWe. I taką moc da nam dodatkowy kocioł nr 6, który będzie prawie 2 razy większy niż obecnie pracujące w naszej elektrociepłowni kotły. – mówił Jacek Janiszek – Analitycy dobrze odebrali zmianę naszego projektu energetycznego. Jesteśmy umówieni już na pierwsze rozmowy z bankami. W ciągu kilku miesięcy opracujemy SIWZ dla tego projektu.     al

fot. S. KłakPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)