StoryEditor

O rolniczym kryzysie w Parlamencie Europejskim

Unia Europejska potrzebuje reform strukturalnych, które ustabilizują rynki rolne – to główna konkluzja wczorajszej debaty europosłów na temat pogłębiającego się kryzysu w unijnym rolnictwie.
13.04.2016., 08:04h

Zdaniem wielu eurodeputowanych, Unia Europejska musi zaproponować więcej stanowczych działań, które pomogą rolnikom w najbardziej dotkniętych kryzysem sektorach, mleczarskim lub hodowlanym. Uwagi te kierowali do odpowiedzialnego za politykę rolną Komisarza Phila Hogana. Wezwali go także do przeprowadzenia reform strukturalnych, w celu zrównoważenia wpływu rolników w łańcuchu dostaw i zwiększenia ich odporności na przyszłe zawirowania na rynku.
 
Wielu posłów krytykowało Komisję za robienie zbyt mało i zbyt wolno, w celu zapobiegania "najgorszemu kryzysowi w rolnictwie w ciągu ostatnich dekad". Niektórzy z nich nalegali na przeprowadzanie większej ilości interwencji na rynku, włączając w to, choćby czasową, regulację podaży, podczas gdy inni, stwierdzając, że próby liberalizacji unijnego rolnictwa skończyły się niepowodzeniem, wzywali do dalszego regulowania rynku i zachęt dla rolników, aby dobrowolnie ograniczali produkcję.
 
Kilku posłów przestrzegało także przed narodowymi próbami rozwiązywania kryzysu, które okazały się nieskuteczne oraz przed "renacjonalizacją" polityki rolnej UE. Niektórzy również wyrażali zaniepokojenie z powodu międzynarodowych umów handlowych, obecnie negocjowanych przez UE, nalegali oni na nieużywanie europejskiej polityki rolnej jako karty przetargowej kosztem europejskich rolników. 

oprac. bcz na podstawie PE

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:09