StoryEditor

Opóźnione prace nad reformą polityki promocji, mniejszy budżet i dyskryminacja

Copa-Cogeca wyraża niepokój w związku z przeciągającym się procesem konsultacji reformy unijnej polityki rolnej. Akt prawny powinien być już gotowy, tymczasem mimo zbliżających się wakacji KE jeszcze go nie upubliczniła. Stawia to pod znakiem zapytania cel, jaki założyła Bruksela, czyli zakończenie procesu ustawodawczego do końca tego roku. Dodatkowo problemem jest redukcja budżetu i dyskryminacja mięsa i wina.
01.07.2022., 11:07h

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Promocja” Copa-Cogeca podkreślono, że unijna polityka promocji musi pozostać inkluzywna. Tymczasem podczas procesu konsultacji pojawiały się niepokojące propozycje zmian. Należały do nich:

  • wykluczenie z promocji produktów takich jak czerwone i przetworzone mięso oraz wino,
  • skupienie się tylko ma produktach organicznych,
  • redukcja budżetu.

Nie ma mowy o wykluczania jakichkolwiek unijnych produktów z polityki promocji. Polityka promocji musi pozostać inkluzywna i silna, aby mieć możliwość wzmacniania konkurencyjność rolnictwa UE, a tym samym produkcji i konsumpcji zrównoważonej żywności wytwarzanej przy zastosowaniu wysokich unijnych standardów – powiedział Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego oraz przewodniczący grupy roboczej „Promocja” Copa-Cogeca.

Reformy nie ma… a zmiany są

Niepokój Copa-Cogeca dotyczy także rocznego programu prac polityki promocji UE dla produktów rolnych na 2023 r. Komisja Europejska nie czekając bowiem na zakończenie reformy rozpoczęła proces zmian w programach rocznych. Przede wszystkim, Komisja w nieproporcjonalnym stopniu zwiększ...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 01:08