StoryEditor

Opozycja pokazuje program dla rolnictwa

Wynegocjowanie w Brukseli dużego budżetu na Wspólną Politykę Rolną, poluzowanie obecnych restrykcji w obrocie ziemią oraz utworzenie funduszu do walki z klęskami żywiołowymi. To główne założenia programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Są też i zakazy. Obecna opozycja obiecuje, że po dojściu do władzy zakaże hodowli zwierząt futerkowych. 
06.09.2019., 21:09h
„Jutro może być lepsze” – tak brzmi hasło wyborcze Koalicji Obywatelskiej w skład, której wchodzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Partia Zieloni.

- Mamy bardzo dobry program. To jest mój wasz program i setek tysięcy Polaków, którzy z nami rozmawiali o tym co chcieliby, aby w tym programie było - mówiła podczas dzisiejszej konwencji wyborczej Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Platformy Obywatelskiej na premiera.

PRIORYTET: WSPÓLNA POLITYKA ROLNA

W swoim dwudziestominutowym przemówieniu ani razu nie wspomniała o sprawach rolnych, ale szczegóły znalazły się w programie. Można w nim przeczytać, że priorytetem polityki rolnej będzie zagwarantowanie polskim rolnikom środków unijnych na przynajmniej takim samym poziomie, jaki wynegocjował rząd PO-PSL.

Celem jest wynegocjowanie przynajmniej 32 miliardów euro dla polskiej wsi, podczas, gdy dziś oferta Brukseli dla rozwoju polskiej wsi jest niższa aż o 5 miliardów euro. „Dlatego tak ważne jest, by polskich rolników w Brukseli reprezentował rząd, który udowodnił już, że potrafi skutecznie negocjować. Koalicja Obywatelska wynegocjuje gruntowną reformę Wspólnej Polityki Rolnej i zabezpieczenie interesów polskich rolników. Priorytetem jest zapewnienie większego wsparcia dla małych i średnich gospodarstw wiejskich, m.in. poprzez wyższe dopłaty bezpośrednie do hektara. Kluczowe jest zapewnienie rozwoju nie tylko dużych farm przemysłowych, ale również mniejszych gospodarstw rodzinnych, rolnictwa ekologicznego innowacyjnego”- napisano w programie Koalicji Obywatelskiej, która jednocześnie obiecała przeznaczenie co najmniej 2 miliardy złotych na Program Wsparcia Młodych Rolników w formie bezpośrednich płatności.

LIBERALNY OBRÓT GRUNTAMI ROLNYMI

Kolejne priorytety to poluzowanie obecnej restrykcyjnej ustawy o obrocie ziemią rolną. „Drakońskie przepisy dotyczące sprzedaży gruntów rolnych wprowadzone w 2016 r. przez obecny rząd przyniosły polskim rolnikom i gospodarce same szkody i ograniczyły prawo dysponowania własną ziemią. Prawo rolników do ziemi rolnej, swobodny obrót i swobodne powiększanie gospodarstw rolnych uważamy w Koalicji Obywatelskiej za niepodważalne. Wycofamy zatem nielogiczne, nieracjonalne i korupcjogenne zapisy ograniczające obrót gruntami rolnymi, zlikwidujemy władztwo urzędnicze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa” - napisano w programie Koalicji Obywatelskiej, która jednocześnie zapowiedziała utworzenie z państwowych gruntów rolnych rezerwy strategicznej z przeznaczeniem pod inwestycje infrastrukturalne i wsparcie procesów powiększania małych gospodarstw rolnych.

WALKA Z KLĘSKAMI ŻYWIOŁOWYMI

Kolejna obietnica to utworzenie Funduszu Klęskowego dla Wsi i Rolnictwa, który ma skupić rozproszone obecnie środki pomocowe przeznaczone na klęski żywiołowe, ale również na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt hodowlanych, w tym ASF. Rząd Koalicji Obywatelskiej obiecał także stworzenie kompleksowego programu walki ze skutkami suszy.

OBIETNICE ZAKAZÓW

W programie Koalicji Obywatelskiej znalazły się również zakazy i zapowiedź ograniczenia przemysłowej hodowli zwierząt, która ma być jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem opozycji ograniczenie hodowli jest niezbędne ze względów klimatycznych, zdrowotnych i etycznych.

- Chcemy państwa, które zadba o prawa zwierząt tych domowych, hodowlanych oraz dzikich. Jako Zieloni będziemy w Sejmie głosem tych istot, które nie mogą mówić we własnym imieniu - mówiła Małgorzata Tracz z Partii Zieloni.

Dlatego Koalicja Obywatelska chce doprowadzić do uchwalenia ustawy prowadzącej do zamknięcia ferm norek, lisów i innych zwierząt hodowanych na futra. Planowany jest także zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach i polowań na ptaki. 

W sobotę w Lublinie odbędzie się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości podczas, której nastąpi prezentacja założeń programowych. 

wk

Fot. Platforma Obywatleska/Twitter
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:53