StoryEditor

OPZZRiOR prosi prezesa PiS o cofnięcie poparcia dla ministra Jurgiela

Rolnicze OPZZ prosi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o wycofanie poparcia dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i zapowiada protest podczas Europejskiego Forum Rolniczego w podrzeszowskiej Jasionce.
18.03.2018., 13:03h
„Nie można wygrać wojny kiedy generałowie zamiast walczyć na rzecz wspólnej idei, działają na rzecz własnych interesów, tworząc własne suwerenne terytoria, do obrony, których powołują własne armie” – napisał w liście przekazanym już prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, który następnie zarzuca Krzysztofowi Jurgielowi, że minął się z powołaniem, bo na rolnictwie się nie zna, a – co więcej – chce je zniszczyć.

– „Udowodnił to już tak wiele razy, że jego działania stają się książkowym wręcz przykładem niekompetencji i arogancji. Wcale mnie nie cieszy to, iż Minister Jurgiel ma dużą szansę zapisania się na kartkach historii jako najgorszy minister rolnictwa w historii Polski” – kontynuuje Izdebski, który jednocześnie podkreślił pełne poparcie OPZZ dla premiera Mateusza Morawieckiego.

Lista „sukcesów” ministra Jurgiela wg. rolniczego OPZZ jest długa:
  • przyjęcie katastrofalnego budżetu na rolnictwo,
  • likwidacja kilku tysięcy gospodarstw na Podlasiu,
  • przekroczenie przez ASF linii Wisły
  • brak odszkodowań dla rolników poszkodowanych przez ASF,
  • tragedia na rynku owoców i warzyw, która spowodowała protesty rolników pod Łodzią,
  • ruina Stadniny Koni w Janowie Podlaskim,
  • budowa płotu na wschodniej granicy (wyrzucanie pieniędzy w błoto) 

W związku z powyższym w imieniu ogólnopolskiego sztabu protestacyjnego OPZZ wezwało wszystkich rolników i sympatyków do wzięcia udziału w zmasowanej akcji protestacyjnej podczas trwania Europejskiego Forum Rolniczego, 23 marca 2018 roku w Jesionce koło Rzeszowa. Początek manifestacji o godz. 12:00

"Gość Wiadomości"

Krzysztof Jurgiel, który był gościem piątkowego programu „Gość Wiadomości” w TVP nie odniósł się do żądania jego odwołania oraz planowanych rolniczych protestów. Podkreślił jednak, że budowa płotu na wschodniej granicy jest konieczna.

– Rząd podjął uchwałę w sprawie bariery, my przygotowaliśmy ustawę na podstawie ekspertyz fachowców. Jest to niezbędne, bo my dokonamy w Polsce redukcji dzików. Już dokonaliśmy takiej reedukacji przy granicy z Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim. Ale tam nie ma zwalczania ASF  i jeżeli nie będzie tej zapory  będzie ciągle zagrożenie, że stamtąd będą przedostawały się dziki. Wszyscy mówią, że to jest  wyrzucanie pieniędzy w błotu, ale jak już wirus atakuje, to mówią dlaczego rząd nie podejmuje działań. A to działanie nie jest wymyślone przez mnie ale przez fachowców, którzy twierdzą, że taka zapora jest potrzebna- bronił decyzji rządu Krzysztof Jurgiel.

Jednocześnie w Brukseli trwają zabiegi o uzyskanie dodatkowych pieniędzy na walkę z afrykańskim pomorem świń.

– Złożyłem już w Komisji Europejskiej wniosek na 300 mln zł na współfinansowanie programu bioasekuracji oraz przypadków wygaszania produkcji czy dobrowolnej rezygnacji i płaceniu rekompensat – mówił minister Jurgiel.  wk

Fot. Bujoczek

Treść listu do ministra Jurgiela
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 20:27