Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Paliwo E10 do stycznia 2024 – Orlen przyspiesza inwestycję, na której mają skorzystać polscy rolnicy

Obrazek

Aż o dwa lata została przyspieszona inwestycja w rafineriach, przez Orlen, aby już od stycznia 2024 roku można było produkować paliwo E10. Taką informację podał prezes koncernu Daniel Obajtek. Mają na tym skorzystać polscy rolnicy, którzy odpowiedzialni będą za dostarczanie surowców do produkcji.

Patrycja Bernat16 kwietnia 2023, 12:20
Daniel Obajtek w środę 12 kwietnia poinformował za pomocą Twitter, że jest po ważnych rozmowach na temat inwestycji w rafinerach z organizacjami zrzeszającymi polskich rolników i jak zaznaczył, pozostaje w kontakcie z ministrem rolnictwa Robertem Telusem.
- Wychodzimy naprzeciw problemom polskiego rolnictwa. Koncern ORLEN przyspieszy o 2 lata inwestycje w naszych rafineriach, aby już od stycznia 2024 roku produkować paliwo E10 (czekamy jedynie na wypracowanie przez rząd stosownych regulacji). W efekcie zwiększymy o blisko 50% zapotrzebowanie na bioetanol potrzebny do produkcji paliwa – czytamy na Twitterze Daniela Obajtka.

Na bioetanolu skorzystać mają polscy rolnicy

Paliwo E10 to benzyna z 10% domieszką bioetanolu i to właśnie na tym bioetanolu mają skorzystać rolnicy. Bioetanol, czyli alkohol powstały z fermentacji m.in. zbóż, buraków oraz trzciny cukrowej, surowce co jego produkcji miałyby być dostarczane przez polskich producentów rolnych. Do tej pory sprzedawane paliwa zawierały 5% tej domieszki, dlatego też zapotrzebowanie na bioetanol ma wzrosnąć o 50%.


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)