Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Po pożyczkę do... KOWR?

11.10.2018

Drukuj

Po pożyczkę do... KOWR?

Artykuł dostępny

Uruchomienie pożyczek KOWR ogłosił wczoraj minister Ardanowski na wspólnej konferencji z dyrektorem generalnym KOWR Piotrem Serafinem.

r e k l a m a–  Proponowane rolnikom pożyczki będą udzielane w maksymalnej wysokości do 500 tysięcy złotych na 6 lat z możliwością przedłużenia do lat 10 – poinformował dyrektor generalny KOWR. W planie finansowym KOWR na rok 2018 przeznaczono na ten cel 10 mln złotych.
Dla kogo i na co?
Pożyczki udzielane z funduszy KOWR są kierowane do rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne, w których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Pieniądze mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji rozwojowych, innowacyjnych w zakresie np. produkcji roślinnej i zwierzęcej, hodowli czy przetwórstwa rolno-spożywczego. Jak na razie KOWR nie podał szczegółowego wykazu kosztów, które można finansować środkami z pożyczki. Nie wiadomo też, czy z pożyczki można finansować zakup wyłącznie nowych maszyn, czy też w grę wchodzi zakup sprzętu używanego. Wiadomo natomiast, że pożyczki nie można łączyć z inwestycjami finansowanymi z PROW.
Oprocentowanie i inne koszty
Maksymalna kwota pożyczki nie może przekraczać 80 proc. kosztów inwestycji. Oprocentowanie, które obecnie wynosi 2,85% w skali roku jest nawet korzystniejsze niż w przypadku kredytów preferencyjnych z dofinansowaniem ARiMR. Jego wysokość zależy jednak od wysokości tzw. stopy bazowej ogłaszanej przez Komisje Europejską, i wraz ze zmianami tego wskaźnika zmieniać będzie się i oprocentowanie pożyczek. Dodatkowo KOWR będzie pobierał jednorazowo 1% kwoty przyznanej pożyczki przed jej uruchomieniem – czyli mówiąc wprost prowizję.

Oferta pożyczek z KOWR wygląda dość atrakcyjnie – nasuwa się jednak pytanie: co dalej z kredytami preferencyjnymi udzielanymi przez banki z dofinansowaniem z ARiMR? W tym przypadku Agencja dopłaca tylko do oprocentowania, a pieniądze na kredyty pochodzą z kapitałów banków współpracujących z ARiMR. W tej sytuacji relatywnie mała kwota wyasygnowana z budżetu Państwa na dopłaty do oprocentowania pozwala przeprowadzić dużą akcje kredytową. Przy pożyczkach z KOWR to właśnie ta instytucja musi cały kapitał wyłożyć. Tak więc owe 10 mln zł to zaledwie 20 pożyczek w skali kraju (przy założeniu maksymalnej kwoty). Ciekawe kto się na nie załapie?    gi

Polecany artykuł

„Jesteśmy w Polsce i interesują nas sprawy polskie“. Debata inaugurująca Porozumienie Rolnicze

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii