Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Podwyżki płac dla lekarzy weterynarii jednak będą, ale…

Obrazek

20 milionów złotych przyznał Sejm na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej. Ale związki zawodowe przypominają, że minister Ardanowski obiecał kwotę dwukrotnie większą. Na środę Inspekcja Weterynaryjna zapowiada kolejne blokady dróg.

wk17 czerwca 2019, 09:47
Posiedzenie komisji finansów publicznych zostało zwołane dość niespodziewanie w piątek na godzinę 12.30. Do rozpatrzenia posłowie mieli tylko jeden wniosek ministra finansów, który na wniosek ministra rolnictwa, poprosił o przesunięcie kwoty 20 mln zł z rezerwy celowej nr. 12.  – Powyższe środki zostaną wydane na sfinansowanie wynagrodzeń dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej  – tłumaczyła w imieniu wnioskodawców Elżbieta Milewska z ministerstwa finansów. – Te środki zostaną przeznaczone na wzrost wynagrodzeń dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wraz z pochodnymi co samo w sobie jest istotne i jest początkiem  zmian finansowych w tej bardzo ważnej państwowej służbie – dodał wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. 

Wniosek uzasadnił również zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, który przypomniało masowym odchodzeniu lekarzy weterynarii z pracy. – Od 2011 roku obserwujemy masowe odchodzenie z pracy pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. W 2011 r. zatrudnionych było 2367 osób, a 2018 roku 2031 osób, czyli ponad 330 osób zrezygnowało z pracy w związku z tym, że wynagrodzenia, które otrzymywali były zbyt niskie w stosunku do pracy jaką wykonywali i nadmiaru obowiązków – powiedział Paweł Niemczuk.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii zwrócił uwagę na rosnącą produkcję mięsa w Polsce co spowodowało rosnące zapotrzebowanie na usługi lekarzy weterynarii zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej. – Przy takiej tendencji jaka jest obecnie, czyli zmniejszenia liczby pracowników może zostać zaburzona gospodarka krajowa jeżeli chodzi o produkcję żywności i bezpieczeństwo żywności – dodał P. Niemczuk, który wyraził nadzieję, ze realizacja wniosku o podwyżki zahamuje odchodzenie pracowników z pracy w IW i zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy.   

Wniosek ministerstwa finansów został bardzo szybko przegłosowany, ale związki zawodowe Inspekcji Weterynaryjnej zwróciły uwagę, że obietnica ministra Ardanowskiego dotyczyła kwoty… dwukrotnie większej. – Co wobec tego stało się z połową obiecanej 9 stycznia kwoty? Podwyżki dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej miały być w kilku transzach, a kwota potrzebna to 160 milionów złotych – napisał na mediach społecznościowych Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.  

W ostatni piątek pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zablokowali przejścia dla pieszych w 5 województwach domagając się zrealizowania obietnicy ministra Ardanowskiego przekazania kwoty 40 mln zł na podwyżki w pierwszym kwartale tego roku. Kolejne blokady dróg są przewidziane na najbliższą środę.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)