Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polscy rolnicy jako pierwsi w Europie oszacują potencjał sekwestracji gleby

Obrazek

Bank BNP Paribas przy współpracy z polskimi startupami SatAgro i 300Codes (Grupa Kerris) opracował innowacyjne narzędzie RegAgri Explorer, które służy do szacowania potencjału sekwestracji gleby. Na czym dokładnie będzie to polegało?

Dominika Mulak20 maja 2022, 18:14
Dzięki temu innowacyjnemu narzędziu rolnicy łatwiej i skuteczniej będą mogli wdrażać praktyki rolnictwa regeneracyjnego chroniącego jakość i żywotność gleb.

– Rolnictwo regeneracyjne, oprócz tego, że jest przyjazne dla planety, przynosi też wymierne korzyści producentom rolnym, np. większe i lepszej jakości plony oraz oszczędności w zakupie nawozów i środków ochrony roślin – mówi Michał Siwek, Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Food & Agri Hub BNP Paribas.

Badanie potencjału uprawianej ziemi do redukcji własnej emisji oraz wychwytywania CO2 z atmosfery będzie możliwe dzięki szczegółowym mapom zasobności gleby, analizom zdjęć satelitarnych danego obszaru ziemi, a także opracowanemu modelowi obliczającemu te dane, który dostarcza partner Banku BNP Paribas - firma SatAgro.

– Jedyne, co musi zrobić producent rolny, to podać lokalizację swoich upraw oraz odpowiedzieć na kilka prostych, dodatkowych pytań związanych z typem gleby i sposobem uprawy ziemi na danym terenie – wyjaśnia Michał Siwek. Jak wskazuje firma, producent rolny wskazuje np. ile nawozów azotowych używa i na jakiej części upraw oraz które, ze wskazanych w narzędziu praktyk regeneracyjnych wykorzystuje w tym momencie. Cały formularz mieści się na jednym widoku, dzięki temu łatwo wrócić do wprowadzanych danych.

RegAgri Explorer to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie i jedno z nielicznych na świecie i co ważne, polscy producenci rolni jako pierwsi w Europie będą mieli okazję je wypróbować. Narzędzie zostanie udostępnione rolnikom już w czerwcu br. Dla zarejestrowanych użytkowników platformy Agronimist.pl będzie ono całkowicie bezpłatne.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)