StoryEditor

Polska po ulewach – podtopione pola, budynki, zalane drogi..

Wczoraj informowaliśmy was o obfitych opadach deszczu w całym kraju. Niestety doszło do tego, że spowodowały one liczne podtopienia, a lokalnie wystąpiły nawet trąby powietrzne, wyrywające drzewa z korzeniami.
19.07.2018., 16:07h
Sprawdziły się prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu ostatniej dobry w wielu rejonach na terytorium Polski wylały rzeki i podtopionych zostało wiele domów. Na samym południu ulewne deszcze spowodowały 150 zdarzeń, które odnotowała straż pożarna w samym powiecie limanowskim (małopolska). Z tego względu trzeba było ewakuować stamtąd 200 osób. Natomiast w powiatach nowotarskim i tatrzańskim łącznie zanotowano już 250 interwencji. Jak informuje Państwowa Straż Pożarna w Nowym Targu, ludzie cały czas dzwonią ze skargami, że zalało im pola, budynki i całe osiedla, a na miejsce co chwilę wysyłani są strażacy by wypompowywać wodę i tworzyć zapory z worków z piaskiem. W miejscowości Zasadne, 165 domostw jest odciętych od świata bo jedyna droga, która wiedzie przez centrum została zabrana przez rwący potok płynący spod Gorca. Prognozy są mało optymistyczne i przewiduje się tam sumę opadów na poziomie nawet 40 l/m2.

Z kolei potężna trąba powietrzna, która przeszła we wtorek, zniszczyła duże połacie lasów na Warmii i Mazurach. W Nadleśnictwie Stare Jabłonki 90-letnie sosny łamały się jak zapałki i były wyrywane z korzeniami. Zastępca podleśniczego Starych Jabłonek podał, że został powalony las o powierzchni 13 ha. Straty sięgają tam ok. 10 tys. m3 drewna, a usuwanie skutków nawałnicy może potrwać nawet do końca roku.

W Miastku w województwie pomorskim silna ulewa spowodowała zalanie centrum miasta. Policja była zmuszona zamknąć tam część ulic na czas aż strażacy poradzą sobie z żywiołem. Jednostki straży zostały tam ściągnięte z całego powiatu bytowskiego. Mieszkańcy Miastka poinformowali, że ich piwnice są pełne wody, bo wylała rzeka Studnica, a staw w Piaszczynie wygląda teraz jak jezioro.

Zgłoszenia napływają przez cały czas, bo opady nie ustępują, a IMGW prognozuje już następne dla wielu województw.

mm
źródło: pap, imgw, dziennik polski, dziennik bałtycki
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 20:14