Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polska Rada Rolna – nowa organizacja rolnicza. Czym będzie się zajmować i kto będzie ją tworzyć?

Obrazek

Polska Rada Rolna – tak ma się nazywać nowa organizacja, w skład której wejdą reprezentatywne związki i organizacje rolnicze. Projekt ustawy ma zostać przygotowany w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

wk9 października 2018, 11:56
O inicjatywie stworzenia Polskiej Rady Rolnej poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji prasowej po posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Celem tego pomysłu jest stworzenie silnej reprezentacji, która będzie miała prawo i obowiązek przedstawiania stanowisk rolników przed rządem, parlamentem oraz władzami samorządowymi. – Przychodzą do mnie przedstawiciele różnych grup mówiąc, że występują w imieniu rolników, ale kiedy pytam w imieniu jakich rolników, których organizacji, z kim uzgodnione te stanowiska, które ja mam realizować, najczęściej jest wzruszenie ramionami, nie będziemy się tłumaczyć – powiedział J. K. Ardanowski.    

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jest to powrót do koncepcji z 2006 r., którą wymyślił prof. Henryk Jasiorowski. Polska Rada Rolna została wtedy nawet powołana, ale wobec sprzeciwu Kółek Rolniczych, inicjatywa nie była kontynuowana. Szczególną rolę w nowej organizacji mają pełnił Izby Rolnicze. – Należy Izbom Rolniczym powierzyć prowadzenie czegoś w rodzaju sekretariatu tych wspólnych organizacji, prezentowania stanowisk, finansowania organizacji w ich różnego rodzaju działalności krajowej i międzynarodowej. To wszystko idzie prawnie tak poukładać, żeby uszanować szczególną rolę samorządu rolniczego, ale również wielką aktywność organizacji związkowych. Zależy mi również na współpracy z organizacjami branżowymi – tłumaczył minister J. K. Ardanowski.

Projekt ustawy ma powstać w kilka miesięcy w porozumieniu z organizacjami rolniczymi. Propozycje zaakceptowały już Izby Rolnicze, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz NSZZ RI „Solidarność”. – Chciałbym podziękować panu ministrowi za ten pomysł, bo to jest lekcja, którą już dawni powinniśmy odrobić. Polska reprezentacja rolników jest bardzo rozdrobniona. Mamy setki różnych związków. Często z ich mandatem i reprezentatywnością jest różnie  – powiedział Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych. – Cel jeden: rolnikowi ma się poprawić. Ma wiedzieć gdzie ma się zgłosić, aby załatwić sprawę – podsumował Marian Sikora szef Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

W listopadzie w setną rocznicę odzyskania niepodległości ma zostać zorganizowany pierwszy kongres Polskiej Rady Rolnej.   wk
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)