StoryEditor

Pomoc COVID-19 dla poszkodowanych suszą i hodowców zwierząt – rozwiewamy wątpliwości

W mediach społecznościowych aż huczy od komentarzy na temat pomocy suszowej i pomocy COVID-19 dla gospodarstw poszkodowanych ubiegłoroczną suszą oraz pomocą dla hodowców zwierząt szczególnie poszkodowanych w wyniku epidemii COVID-19. Wyjaśnimy wątpliwości… 
18.08.2020., 09:08h
Od 13 sierpnia br. rolnicy mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją po stratach suszowych. Wnioski należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na wypłatę zaplanowane zostały środki w wysokości 400 mln zł. Pomoc będzie wypłacana bezzwłocznie po zweryfikowaniu wniosku przez agencję.

– Ostateczny termin składania wniosków nie został określony, jednak Agencja może przyznać pomoc tylko do 31 grudnia 2020 r. i w tym terminie musi ją również wypłacić. Szybkie złożenie dokumentów gwarantuje więc szybszą wypłatę środków. Wnioski można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać przesyłką rejestrowaną. Dokumenty można także złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość. Można je również dostarczyć do specjalnych wrzutni, ustawionych w placówkach terenowych Agencji. W tym wypadku, jeżeli wnioskodawca chce otrzymać potwierdzenie złożenia, powinien dołączyć do wniosku dane kontaktowe - adres e- mail bądź nr telefonu komórkowego - ze wskazaniem, że za tym pośrednictwem Agencja ma poinformować o przyjęciu wniosku poprzez wrzutnię – informuje ARiMR. 

Pomoc ta przysługuje rolnikom, którzy nie otrzymali pomocy suszowej za ubiegły rok. Ministerstwo Rolnictwa wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie mogąc obecnie wypłacić zaległej pomocy suszowej z puli de minimis, która została wyczerpana, postanowiła wspomóc się finansami przewidzianymi na pomoc gospodarstwom poszkodowanym w wyniku COVID-19, aby rolnicy wcześniej otrzymali pieniądze.

W związku z tym, rolnicy którzy chcą otrzymać – dokładnie te same pieniądze, ale szybciej, muszą zrezygnować z wniosku złożonego wcześniej na korzyść tej pomocy. Jeżeli nie złożą wniosku, pieniądze dotyczące strat suszowych otrzymają dopiero z nowej puli de minimis. Wysokość pomocy będzie taka sama, jak w przypadku ubiegłorocznej pomocy suszowej i nie wyklucza późniejszej możliwości złożenia wniosku na pomoc COVID-19 dla hodowców zwierząt


Pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie tej pomocy należy kierować mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wniosek możesz pobrać tutaj 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 12:57