StoryEditor

WIR apeluje do osób mieszkających na wsi: Nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!

Dwa dni temu informowaliśmy o kolejnym przypadku ukarania rolnika mandatem za pracę kombajnem zbożowym po godz. 22:00. Policję powiadomiła wczasowiczka odpoczywająca na wsi, której przeszkadzał hałas i kurz z maszyny pracującej na polu za płotem. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zdecydowana większość Internautów stanęło po stronie rolnika. W sprawie zabrał głos sam komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Apel do mieszkańców wsi wystosowała także Wielkopolska Izba Rolnicza.
13.08.2020., 15:08h
Na polskich wsiach ubywa osób prowadzących działalność rolniczą, a przybywa ludności napływowej z miast i miasteczek. Ci drudzy szukają na wsi odpoczynku od miejskiego zgiełku. Polska wieś jest piękna i spokojna, ale oprócz walorów są na niej także niedogodności. Osobom przeprowadzającym się z miasta trudno jest zaakceptować to, że wieś to nie tylko sielskie widoki, lecz także przykre zapachy z produkcji zwierzęcej. Zwłaszcza wtedy, gdy rolnicy wywożą na pola obornik, pomiot, gnojówkę czy gnojowicę. Wieś to nie tylko oaza spokoju, ale i konieczność pracy od wczesnych godzin rannych do późnych godzin nocnych, zwłaszcza w okresie żniw, gdy rolnicy walczą z czasem i pogodą o to, by zebrać z pól i zmagazynować swoje plony – owoce całorocznej pracy.

Praca rolnika nie spotyka się często ze zrozumieniem mieszkańców wsi pochodzących z miast i miasteczek. Stąd liczne niesnaski i donosy na policję, które kończą się dla rolników mandatami karnymi.

Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała apel do mieszkańców wsi. Dotyczy on tych osób, które nie prowadzą działalności rolniczej i nie mają zawodowo z rolnictwem nic wspólnego. Poniżej publikujemy ten apel w całości.


Apel WIR do osób mieszkających na wsi

Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy! Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. dwóch - trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który zniszczyłby całoroczną pracę rolników. Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie! Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj jej specyfikę. To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru! Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to, co zjadasz każdego dnia.

Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola oborniki, gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik to naturalny nawóz wzbogacający glebę – jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu.

Nie zgłaszaj tego faktu Policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy. Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc! Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników! Wtedy będzie się wszystkim łatwiej i zgodniej żyło!"

oprac. bcz na podst. WIR
Fot. Envanto elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:01