Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc klęskowa dla rolników

Obrazek

Maksymalnie 400 złotych do hektara wyniesie pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe – zapowiedzieli w Sejmie przedstawiciele ministerstwa rolnictwa. Dotacje będą wypłacane, gdy zgodę na zmiany w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wyrazi Sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

15 września 2016, 20:50

Z informacji rządu wynika, że susza wystąpiła w 6 podstawowych gatunkach roślin:

  • zboża jare (łącznie ucierpiało 13 województw, najbardziej kujawsko-pomorskie, część mazowieckiego, pomorskie i zachodnio-pomorskie),
  • zboża ozime (ucierpiało 11 województw, najbardziej województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie i Wielkopolska),
  • krzewy owocowe (część mazowieckiego i Wielkopolska),
  • rzepak i rzepik (7 ucierpiało województw, najbardziej kujawsko-pomorskie i  pomorskie),
  • truskawki (Wielkopolska i część mazowieckiego),
  • rośliny strączkowe

– Generalnie w tym roku nie można mówić o zjawisku suszy, ale można i powinno się mówić o występowaniu suszy w określonych okresach. Z danych IUNG wynika również, że 1 lipca, że w ogólne nie występuje zjawisko suszy - tłumaczył wiceminister Babalski.

Ministerstwo rolnictwa podało również wysokość strat spowodowanych anomaliami pogodowymi. Z danych resortu wynika, że susza dotknęła 5495 gospodarstw o powierzchni 60 619 ha. Wartość strat to 48 mln zł. 

Ale nie tylko susza niszczyła polskie gospodarstwa. Z powodu huraganu, deszczu nawalnego i gradu poszkodowanych zostało 10174 gospodarstw o powierzchni 75 tyś ha, a straty wyniosły 391 mln zł. - Dziesięciokrotnie wyższe są straty przez huragan, deszcz nawalny i grad w stosunku do suszy – tłumaczyła Aleksandra Szelągowska dyrektor departamentu finansów w MRiRW.

W tym roku ubezpieczyciele wypłacili rolnikom już 600 mln zł odszkodowań. To więcej niż dochody ze składek. Te z budżetu wyniosły bowiem 200 mln zł, kolejne 120 mln zł wpłacili do systemu sami rolnicy.

Oprócz odszkodowań z tytułu polis rolnicy mogą liczyć na kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji. W tym roku linia kredytowa na ten cel wynosi 1 mld zł. Poszkodowania mogą też składać wnioski o odroczenie lub umorzenie należności wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Trzeba jednak pamiętać, że taka pomoc jest wliczana do limity de minimis. I kolejna forma to dotacje wypłacane przez ARiMR.

– Kiedy straty są powyżej 70% w danej uprawie to ARiMR może zastosować dotację. To formy rekompensaty za poniesione straty. W najbliższym czasie jeżeli sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyrazi zgodę na wniosek ARiMR o zmianę w jej planie finansowym wtedy będzie można ogłosić wysokość dotacji na hektar – tłumaczyła Aleksandra Szelągowska. – Kwota takiej pomocy może wynieść do 400 zł– dodał wiceminister Zbigniew Babalski.   wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)