Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc suszowa w Wielkopolsce – ARiMR rusza z wypłatami

Obrazek

Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR spodziewa się nawet 85 tys. wniosków o pomoc suszową. Ich nabór oraz rozpatrywanie już ruszyło.

Grzegorz Ignaczewski7 października 2019, 16:39

Nabór wniosków o pomoc suszową ruszył w całym kraju 3 października. Do dziś do biur powiatowych ARiMR w Wielkopolsce wpłynęło już ponad 7 tys. wniosków od poszkodowanych rolników, a według szacunków Michała Zielińskiego, dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Agencji może być ich nawet 85 tys. ponieważ komisje szacujące straty sporządziły właśnie tyle protokołów. Oznacza to, że biura powiatowe w Wielkopolsce będę miały nawet o 20 tys. wniosków do obsłużenia więcej niż w ubiegłym roku. Do dnia dzisiejszego wydano już 745 decyzji przyznających tę pomoc, a jak potwierdził Rafał Sobczak, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich, dla tych rolników wystawiono już zlecenia wypłaty należnej pomocy.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej potrwa do końca października. Ze względu na spodziewane duże zainteresowanie tym naborem do 12 października br. biura powiatowe ARiMR w woj. wielkopolskim pracują w dni robocze od godz. 6 do godz. 18, a w soboty od godz. 7.30 do godz. 14.


Zaliczki od 16 października

Wkrótce ruszy także wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW. W przypadku dopłat bezpośrednich rolnicy mogą liczyć na 70% należnej kwoty liczonej od obszaru, który został zatwierdzony w wyniku kontroli administracyjnej oraz ewentualnej kontroli na miejscu. W przypadku zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW (ONW, płatności za rolnictwo ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne), ARiMR będzie wypłacać nawet do 85% należnej kwoty – w tym przypadku nie czekając nawet na wyniki kontroli na miejscu.


Inwestycje w nawadnianie – są pierwsze wnioski

Trwa także nabór wniosków w ramach obszaru „e” Modernizacji gospodarstw, czyli na inwestycje związane z nawadnianiem. Jak wyjaśnił Krzysztof Żok, p.o. zastępcy dyrektora Wielkopolskiego OR ARiMR, w całym województwie planowane jest 60 spotkań informacyjnych z rolnikami na temat zasad ubiegania się o tę pomoc. Do oddziału wpłynęły już pierwsze wnioski, a nabory w tym działaniu mają być ogłaszane nawet kilka razy w roku. giPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)