StoryEditor

Powstało Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej!

W szkole branżowej w Chmielniku koło Rzeszowa utworzono nowy kierunek! Właśnie zaczyna się nabór!
27.02.2019., 09:02h
Koło Rzeszowa w miejscowości Chmielnik powstało Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej. Jest to branżowa szkoła, która umożliwia naukę na kierunku Rolnictwo ekologiczne, co daje wiele możliwości młodym absolwentom. Od wielu lat rozmawia się o tym, że kształcenie dotyczące ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce jest na ograniczonym poziomie, bo placówek prowadzących takie kierunki jest jak na lekarstwo.

Uczniowie w programie mają zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne w obiektach prowadzonych przez Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe „Dolinę Strugu”. Szkoła działa na dotychczasowej bazie Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu oraz Szkoły Liderów, zmodernizowanej i powiększonej o segment z internatem.

Szkoła planuje rozwinąć zakres prowadzonych zajęć umożliwiających ukończenie szkoły maturą, ale również studiów podyplomowych i II stopnia.  

– Absolwenci wrócą do rodzinnych gospodarstw, wykorzystując nabyte doświadczenia i stosując metody produkcji ekologicznej, będą je prowadzić, mogąc liczyć na współpracę doradczą między innymi, dzięki współpracy z Podkarpacką Grupą Operacyjną Spichlerz Zdrowia. Będą mogli uzyskiwać certyfikaty ekologiczne. Rolnicy ci w swoim środowisku staną się inspirującym i pociągającym przykładem dla innych mieszkańców wsi. W efekcie proces pogłębiającego się ubóstwa, starzenia, wyludniania się i dezagraryzacji wsi, cechujący środowisko wiejskie Podkarpacia zostaje odwrócony – czytamy na stronie szkoły (www.ekocentrum.edu.pl).  

Oprócz wiedzy dotyczącej szeroko pojętego rolnictwa ekologicznego szkoła oferuje wiedzę dotyczącą marketingu produktów rolnych, organizowania sieci sprzedaży, w tym handlu elektronicznego, przetwórstwa, a nawet pszczelarstwa. Szkoła współpracuje z Uniwersytetem Rzeszowskim.  

– Umiejętności wyniesione z naszej szkoły oraz praktyczne doświadczenie zdobyte na praktykach dadzą naszym uczniom konkretny zawód oraz kwalifikacje umożliwiające prowadzenie gospodarstwa ekologicznego, często z ofertą agroturystyczną – informuje Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej.  

dkol
Fot. Pixabay 
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 19:37