StoryEditor

Premier: od bzyczących owadów zależy nasza przyszłość

Wczoraj, z okazji Światowego Dnia Pszczoły premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by chronić pszczoły. - Dbajmy o pszczoły! Od tych pasiastych, bzyczących owadów zależy nasza (słodka) przyszłość - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
21.05.2021., 09:05h
W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami - pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu. Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą odwiedził tego dnia pasiekę, która znajduje się na terenie Kancelarii Premiera. Mieszkają w niej pszczele rodziny rasy kraińskiej

- Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie - zaznaczył premier i pochwalił się, że w jego rodzinie są tradycje pszczelarskie. 

- W rodzinie Morawieckich również mieliśmy pszczelarza - uwiecznionego na zdjęciu. Był nim… mój Tata. Dbajmy o pszczoły! Od tych pasiastych, bzyczących owadów zależy nasza (słodka) przyszłość - napisał szef rządu.

Podkreślił, że pszczelarstwo to nie tylko szlachetny zawód, a dla niektórych hobby - to również kultywowanie pięknej tradycji i wyraz troski o nasze środowisko naturalne. 

- Dbajmy o pszczoły, chrońmy naszych pasiastych przyjaciół - od nich zależy również nasza przyszłość - zaapelował. 


20 tys. gatunków pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Po raz pierwszy święto to odchodzono w 2018 r. 

Na Ziemi żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Z kolei ok. 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Polski Związek Pszczelarski ocenia, że w 2020 r. w naszym kraju było ok. 1,7 mln rodzin pszczelich. 

Statystycznie od jednej rodziny pszczelej uzyskuje się 15-20 kg miodu. Do wytworzenia 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić nawet kilka milionów kwiatów.Liczba pszczół w ostatnich latach wzrosła, jest to efekt unijnych programów wsparcia i poprawy opłacalności produkcji miodu.

W Polsce pszczelarstwem zajmuje się ponad 40 tys. osób, z tego 35 tys. skupionych jest w Polskim Związku Pszczelarskim.

Kamila Szałaj, na podst. Facebook, Twitter, Nauka w Polsce PAP, fot. Facebook 
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:40