StoryEditor

"Premierze, musimy pogadać". Rolnicy z AgroUnii blokują rondo w Strykowie

Dziś ok. godz. 9.00 rano działacze AgroUnii rozpoczęli protest przeciwko trudnej sytuacji w rolnictwie. By wyrazić swoje niezadowolenie, zablokowali rondo w Strykowie łączące autostradę A1 i A2. 
19.01.2021., 10:01h
– Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna. Ceny jakie dostają rolnicy za swoje produkty są poniżej opłacalności. One są wręcz poniżej godności człowieka, który chce uczciwie zarabiać. Marże naliczane przez sieci handlowe są niebotyczne. Dochodzi do tego, że coraz więcej gospodarstw jest licytowanych przez prz komorników – mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.  

Rolnicy skierowali także kolejny list do premiera z prośbą o spotkanie i rozmowę na temat rozwiązania jak najszybciej problemów rolnictwa. Jest to już trzeci list AgroUnii do Mateusza Morawieckiego w ostatnim czasie.


Jak podkreślają rolnicy protestujący w Strykowie, mają oni dość sprzedawania ziemniaków za 25gr/kg, podczas gdy w supermarketach są one powyżej 3 zł/kg. Podobny problemy dotyczy także produkcji trzody chlewnej, gdzie ceny świń są po 3,5 zł/kg, a w skrajnych wypadkach handlarze płacili rolnikom ze strefy ASF tylko 90 gr/kg żywca! 

– Nie dopuścimy do bankructwa naszych gospodarstw i nie pozwolimy na likwidację miejsc pracy w rolnictwie. Chcemy godnie utrzymywać nasze rodziny z pracy na roli – mówił Tomasz, jeden z protestujących rolników.

– Ja wiem, że wielu ludzi się boi. Ale my nie zamierzamy biernie przyglądać upadkowi naszych gospodarstw – wtórował Michał Kołodziejczak. 

– Produkujemy zdrową żywność, ale zakłady przetwórcze w Polsce wolą ściągać tanie świnie z Niemiec, nawet ze strefy ASF. A są tanie, bo niemieccy rolnicy pobierają dopłaty do produkcji świń – wyjaśniał jeden z rolników z Kujaw. I dodał, że na Kujawach rolnicy walczą z kolejną chorobą zwierząt - grypą ptaków. W tym roku stwierdzono tam już trzy ogniska i wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu.

- Straty idą w miliony złotych - zaznaczył.

Postulaty rolników

Rolnicy domagają się przede wszystkim spotkania z premierem Morawieckim. Chcą także objęcia pomocą z tarczy antykryzysowej wszystkich gospodarstw i branż związanych z rolnictwem. Kolejny postulat dotyczy zawieszenia egzekucji komorniczych prowadzonych w gospodarstwach rolnych. Żądają także zapewnienia, że Piątka dla zwierząt nie będzie znów procedowana. 


Paweł Mikos
Fot. AgroUnia/Facebook.com
Paweł Mikos
Autor Artykułu:Paweł Mikos Redaktor naczelny portalu tygodnik-rolniczy.pl oraz portalu Halo Wieś, dyrektor PWR online. Specjalizuje się w kwestii polityki rolnej oraz ekonomii w rolnictwie. Zajmuje się tematem dopłat bezpośrednich i dotacji rolniczych oraz zmian w prawie. Wcześniej współpracował m.in. z Głosem Wielkopolskim oraz Money.pl.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:20