StoryEditor

Prezydent Duda: rolnictwo ma być pod opieką państwa

Prezydent Andrzej Duda otworzył dziś debatę w ramach Narodowej Rady Rozwoju, poświęconą rolnictwu.
06.04.2016., 13:04h

– Budujmy w kraju system silnego rolnictwa, nad którym państwo sprawuje jednocześnie silną opiekę – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP otwierając debatę „Wieś i rolnictwo. Problemy, zagrożenia, szanse”, zorganizowanej dziś  w ramach Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wprowadzenie do debaty wygłosiła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, koordynator sekcji wsi i rolnictwa w NRR (na zdjęciu).

Zdaniem prezydenta, polskie rolnictwo powinno upatrywać swojej szansy między innymi w produkcji żywności tak zwanej ekologicznej, w tym nie zawierającej GMO.

– Cieszę się, że polski rząd myśli o rolnictwie, że jest ono jednym z elementów planu rozbudowy gospodarki, przedstawionym przez ministra Morawickiego. Mamy w kraju grono ekspertów rolnych, którzy powinni zabrać głos w naszej krajowej dyskusji poświęconej rolnictwu. Określmy zatem ramy, nad czym powinni się oni pochylić – podkreślił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy, ogólnokrajowa dyskusja wokół rolnictwa powinna odpowiedzieć na poniższe kwestie:

  • w jaki sposób tworzyć ramy strategiczne i ramy prawne dla polskiego rolnictwa, by wzmocnić jego rolę dla polskiej gospodarki;
  • jak doprowadzić do tego, by wzrosła zamożność polskich rodzin rolniczych, a jednocześnie pomóc im w dywersyfikacji dochodów;
  • jak państwo powinno zabezpieczać poziom produkcji i dochodu rolników w sytuacji klęsk żywiołowych?
  • czy państwo powinno prowadzić politykę interwencyjną w ramach siatki bezpieczeństwa?
  • jak rozwijać metody pozyskiwania i upowszechniania energii ze źródeł odnawialnych?

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim referaty wygłosiło kilku specjalistów, w tym prof. Wojciech Józwiak („Polskie gospodarstwa rolne, diagnoza sytuacji, problemy, przed jakimi stoją”) i prof. Walenty Poczta („Wybrane aspekty polskiego rolnictwa na tle UE”).

Prof. Poczta stwierdził, że tylko w produkcji roślinnej w UE jest niewykorzystane ok. 30% przyrodniczego potencjału. Wykorzystanie 1% jest w stanie wyżywić ok. 30 mln osób; jaki olbrzymi potencjał, gdyby wykorzystać pozostałe 29%!

– Chcąc osiągnąć więcej z hektara, trzeba więcej wiedzy na hektar. Wraz ze wzrostem produktywności musi iść w parze ochrona środowiska – zaznaczył profesor Poczta.

Najciekawsze wnioski i wywiady z prezydenckiego spotkania przedstawimy na łamach najnowszego, majowego numeru „top agrar Polska”.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 12:21