Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Problemy sadowników z ubezpieczeniem upraw od przymrozków

Obrazek

Sadownicy skarżą się na brak możliwości ubezpieczenia swoich upraw od przymrozków. Przyczyną jest odmowa sprzedaży polis przez zakłady ubezpieczeniowe. O interwencję został poproszony minister rolnictwa.

wk4 kwietnia 2020, 17:46
Przez ostatnie kilka dni Związek Sadowników RP otrzymał wiele zgłoszeń od sadowników dotyczących odmowy zawarcia ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia przymrozków wiosennych. Obecnie ubezpieczenia dotyczą w głównej mierze upraw czereśni, truskawek oraz wiśni. Ale agencji ubezpieczeniowi odmawiają sprzedaży takich polis tłumacząc się decyzją m.in. centrali PZU, która podnosi argument o dużej skali uszkodzeń przez przymrozki na danym terenie w minionym czasie.

- W naszym odczuciu nie ma podstawy prawnej dla uzasadnienia takiej postawy zakładów ubezpieczeniowych - napisał w liście do ministra rolnictwa Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników. 

Z informacji Związku Sadowników wynika, że w PZU możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych była od 16 marca. Części sadowników udało się z niej skorzystać, ale niestety nie wszystkim. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie agenci ubezpieczeniowi nie byli w stanie w tak krótkim czasie czyli do 27.03.2020r. zawrzeć umów ze wszystkimi zainteresowanymi.

Tymczasem w  obecnej sytuacji w sadownictwie wywołanej między innymi zmianami klimatycznymi, takimi jak wiosenne przymrozki, susza, czy gradobicia ubezpieczenie upraw rolnych jest jedyną formą obrony. Nic więc dziwnego, że z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

- Związek Sadowników RP kilka lat temu był autorem przepisów ustawy o ubezpieczeniach rolnych obejmujących rośliny sadownicze. Nasza Organizacja od zawsze propagowała ubezpieczenia jako najlepsze zabezpieczenie dochodów gospodarstw rolnych, w warunkach wystąpienia szkód. Ponadto kilka lat temu przedstawiliśmy bardziej skuteczny od obecnego projekt powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń od ryzyk pogodowych. Mając na uwadze powyższe zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o weryfikację powyżej opisanego stanu rzeczy i podjęcia interwencji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów ubezpieczeniowych - podsumował pismo Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników. wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)