Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Program gwarancji kredytowej dla rolników i przetwórców

Obrazek

Ministerstwo rolnictwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamia program gwarancji kredytowych dla rolników i przetwórców, który pozwoli na akcję kredytową w wysokości ponad 1 miliarda złotych. Mechanizm ma ruszyć jeszcze w tym roku. 

wk30 lipca 2019, 16:54
W gmachu ministerstwa rolnictwa została dzisiaj podpisana umowa między MRiRW a Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie utworzenia Funduszu Gwarancji Rolnych. Na mocy umowy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekaże do BGK 50 mln euro pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dzięki tym pieniądzom będzie możliwe udzielanie gwarancji kredytowych dla rolników i przetwórców.
– Bardzo często rolnicy i przetwórcy mają ciekawe pomysły rozwoju sfery ekonomicznej, ale problemem polskiego rolnictwa i to coraz bardziej odczuwalnym jest brak możliwości odpowiedniego i zgodnego z przepisami bankowymi zabezpieczenia tych inwestycji, które chcą rolnicy realizować. Cieszę się, że wprowadzamy takie działanie, bo jest ono zgodne z oczekiwaniami rolników. Ale jest to także zgodne z oczekiwaniami sektora bankowego, który często nie może uruchomić pieniędzy na inwestycje ze względu na problemy z zabezpieczeniem inwestycji – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

50 mln euro na gwarancje i poręczenia pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości 1,1 mld złotych. Kredytów będą udzielały banki komercyjne oraz spółdzielcze współpracujące z BGK.

– Rozmawiamy z 11 bankami nad podpisaniem umów umożliwiających kredytowanie rolników. Przewidujemy, że stanie się to w IV kwartale tego roku. Te rozmowy są finalizowane. Banki będą udzielały finansowania, a my będziemy udzielać gwarancje, które umożliwią uzupełnienie tego czego najczęściej brakuje czyli zabezpieczenia – powiedział Wojciech Hann członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego 

Program przewiduje szeroki katalog środków kwalifikowalnych, który pozwoli na udzielanie gwarancji i poręczenie pod inwestycje również takie, które wprost nie są związane z rolnictwem (leki, suplementy diety, przemysłowe wykorzystanie surowców rolnych).

BGK przewiduje, że z programu skorzysta kilka lub nawet kilkanaście tysięcy beneficjentów. Rolnicy będą mogli liczyć na kredyty do maksymalnej wysokości 5 mln zł, a przetwórcy do 80 mln zł. BGK będzie gwarantować pokrycie 80% kredytu.

- To jest znacząca kwota, ale jeżeli to będzie działanie oczekiwane i chętnie przez rolników podejmowane to absolutnie trzeba to traktować jako wstęp do szerszego działania, na które przeznaczymy znacznie więcej środków - podsumował minister Ardanowski, który nie wykluczył, że w kolejnym PROW-ie pieniędzy na ten cel będzie więcej. 

wk


1 z 10
Obrazek

2 z 10
Obrazek

3 z 10
Obrazek

4 z 10
Obrazek

5 z 10
Obrazek

6 z 10
Obrazek

7 z 10
Obrazek

8 z 10
Obrazek

9 z 10
Obrazek

10 z 10
Obrazek

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)