Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Program krowa i świnia plus czeka na podpis Prezydenta RP

Obrazek

Ustawa w sprawie dobrostanu krów i świń trafi na biurko prezydenta. Senat poparł projekt bez poprawek, a zainteresowani rolnicy już w marcu będą mogli składać wnioski o nowe dopłaty. 

wk7 lutego 2020, 13:52
Program dobrostanu zwierząt został obiecany rolnikom podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Projekt ustawy przeszedł przez Sejm i dotarł już do Senatu. Zakłada on przeniesienie ok. 50 mln euro z obecnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na nowe. 

- Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie za prowadzenie dobrych praktyk związanych ze zwiększaniem dobrostanu zwierząt. Praktyki te mają zapewnić zwierzętom możliwość zrealizowania potrzeb behawioralnych, a także lepsze samopoczucie i zdrowie, zaś w efekcie – produkcję żywności jakości wyższej niż standardowa. Wdrożenie tego programu stanowi także odpowiedź na oczekiwania społeczne w zakresie poprawy warunków utrzymywania zwierząt - zachwalał ustawę poseł sprawozdawca Jacek Bogucki z PiS. 

Zgodnie z projektem rolnicy, którzy zwiększą minimalną powierzchnię dla zwierząt o 20%, a także jeśli zapewnią dostęp do pastwiska lub wybiegu, będą mogli skorzystać z wybranych przez siebie wariantów pomocy. Obowiązkiem rolnika będzie także przygotowanie planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Ustawa nie wzbudziła żadnych kontrowersji i spotkała się z poparciem także opozycji.
 
- Chodzi o to, żeby dobrostan zwierząt był większy niż obowiązujące normy. Za takie podwyższenie standardów będą wypłacane pieniądze. Te pieniądze będą rekompensowały rolnikom dodatkowe koszty, utracone korzyści, bo przecież wiadomo, że jeżeli ktoś musi zmniejszyć pogłowie zwierząt, to będzie miał mniej tych korzyści - mówił senator Antoni Mężydło. 

Opozycja zdecydowała na niewnoszenie żadnych poprawek do ustawy. Za jej przyjęciem zagłosowało 97 senatorów, dzięki czemu trafiła ona od razu na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy do podpisu. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)