StoryEditor

Protest rolników w Niemczech: blokady wewnątrz kraju i na granicach. Do protestu dołączyli polscy rolnicy!

Rolnicy z Polski, Niemiec i Holandii stają w obronie europejskiego rolnictwa. Fala protestów potrwa tydzień. Tym razem protesty odbędą się także na granicy polsko-niemieckiej i niemiecko-holenderskiej. Na protest ruszyli także polscy rolnicy.
08.01.2024., 08:29h

Protesty w Niemczech trwają już kilka tygodni, pisaliśmy o tym TUTAJ. Organizatorami protestu w ramach działań platformy są #EUnitedAgri. Instytut Gospodarski Rolnej został zaproszony do uczestnictwa w proteście na polsko-niemieckiej granicy, który rozpoczyna się 8 stycznia. Na niemieckich drogach i autostradach pojawiło się tysiące ciągników wyposażonych w transparenty. Protest przybrał ogólnoeuropejską formę, gdyż odbędzie się na granicy z Polską i z Niderlandami, a do niemieckich gospodarzy dołączyli Polacy oraz Rumuni. Szumne manifestacje potrwają cały tydzień i zakończą się dużym wydarzeniem w Berlinie. 

Niemcy uważają, że dla konkurencyjnego rolnictwa niezbędne jest wsparcie zwolnień z podatku od oleju napędowego i pojazdów rolniczych. Niemieckie Stowarzyszenie Rolników wraz z państwowymi stowarzyszeniami rolników i LsV Germany wzywają do wycofania planowanych przez rząd federalny podwyżek podatków na rolnictwo.

Jaki jest cel protestu?

Jak wyjaśnia Instytut Gospodarki Rolnej celem wspólnych manifestacji i blokad jest pokazanie politykom europejskim, że nie ma i nie będzie zgody europejskich rolników na powolne wygaszanie rolnictwa w Europie. Niemcy w całym kraju mobilizują się, aby utrzymać rolniczy zwrot akcyzy za olej napędowy oraz aby rząd nie podwyższał podatku rolnego. Do akcji włączyła się także branża transportowa. W Niemczech równocześnie prowadzonych jest wiele działań.

Polscy rolnicy dołączają do protestu

- Każde z państw boryka się z innymi sposobami ograniczania rolnictwa, które w mniejszy lub większy sposób wynikają z prowadzonej przez Unię Europejską polityki klimatycznej. Jednak, wraz z rosnącymi wymaganiami wobec rolników europejskich, Unia Europejska godzi się na ogromny import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. To niszczy europejskich rolników. Kraje bezpośrednio graniczące z Ukrainą, takie jak Polska, mówią o problemach na rynku wewnętrznym od dawna, jednak ich opinia była do tej pory bagatelizowana. Dziś pokazujemy, że europejscy rolnicy mają dość bycia nie wysłuchanymi i bagatelizowanymi. Razem sprzeciwiają się napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na terytorium wspólnoty w obecnej formule. Wspólnie domagają się debaty na temat rolnictwa w Europie w kontekście planów akcesji Ukrainy do struktur Unii Europejskiej – wymienia Instytut Gospodarki Rolnej.

- Jest to pierwszy, ale niestety, na pewno nie ostatni raz, kiedy razem z rolnikami z innych państw Unii Europejskiej, będziemy blokować Europę. To co robimy to akt desperacji rolników którzy chcą normalnej, pro rolniczej polityki, która nie będzie wypychać rolnictwa poza Unię Europejską. Niestety, to co obserwowaliśmy w Holandii, obecnie widzimy w Niemczech. To jak do rolnictwa podchodzą politycy powoduje że nie mamy wyjścia - jednoczymy się i będziemy walczyć o prawo do prowadzenia opłacalnej produkcji rolnej w Europie - mówi Szczepan Wójcik Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej- współorganizatora manifestacji i blokad.

Rolnicy z Rolniczej Solidarności w Jędrzychowicach

Jak dotarły do nas informacje od rolników z ZSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, na przejściu granicznym Jędrzychowice - Ludwigsdorf również zjawili się protestujący polscy rolnicy. 

Rolnicy są także w na przejściu granicznym Görlitz- Zgorzelec 

Protest polskich i niemieckich rolników odbywa się także na A4 w Görlitz i Zgorzelcu. Rolnicy protestują przeciwko nadmiernemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. 

W poniedziałek protesty rolników przy wjazdach na autostrady w Görlitz, Kodersdorf i Nieder Seifersdorf nie będą trwały tylko od 6:00 do 10:00 (Kodersdorf od 6:00 do 8:00). Jak wynika ze zaktualizowanego raportu na stronie internetowej powiatu Görlitz, rolnicy i ich zwolennicy przedłużają protesty na ulicy 44 w powiecie aż do godziny 17:00.

Kierowców czekają spore utrudnienia, bo rolnicy nie ustawią się tylko bezpośrednio przy wjazdach na autostradę. W Görlitz zamkną także rondo w pobliżu Hornbach na B6/B115. Ale to oznacza, że ​​nieprzejezdna będzie także droga B115 jadąca z północy dzielnicy/z Niesky do Görlitz. Obecnie powiaty Görlitz i Budziszyn blokuje około 1500 ciągników. Zablokowane są drogi dojazdowe do A4. Około godziny 8.45 konwój ciągników dotarł do Görlitz, gdzie z prędkością pieszego jechał przez zachodnie centrum miasta, trąbiąc klaksonami, na poboczu drogi co jakiś czas, pojawiali się mieszakańcy pokazujący kciuki do góry, popierający protest. W Budziszynie (powiat tuż obok Görlitz) koło 8 rano naliczono około 1000 ciągników rolniczych. W Görlitz mieszka około 5 tys. Polaków. 

Jak poinformowała nas Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu, kom. Agnieszka Goguł protest rolników odbywa się tylko po niemieckiej stronie Zgorzelca. Jak wynika z podanych informacji przepuszczane są w polskim kierunku pojedyncze pojazdy. W drugą stronę ruch odbywa się bez większych utrudnień. 

Do protestu dołączają także rolnicy z Rumunii, Francji, Belgii, Austrii i Węgier, Luksemburga i Szwajcarii

Do niemieckich, holenderskich i polskich rolników dołączyli także rolnicy z Rumunii, Francji, Belgii, Austrii i Węgier, Luksemburga i Szwajcarii.

- Dzień dobry Niemcy, dzień dobry rolnicy, kierowcy ciężarówek, spedytorzy oraz wszyscy kibice i współpracownicy z całej Europy. Muszę rozszerzyć moją listę o Rumunię, ponieważ niektórzy rolnicy przybyli stamtąd specjalnie, aby wspierać naszych rolników! Co za szaleństwo – czytamy na platformie X.

Jakie są plany protestów?

Przegląd planów DBV i Federalnego Stowarzyszenia Logistyki i Utylizacji Transportu Towarowego (BGL) eV w poszczególnych dniach tygodnia kampanii w całych Niemczech można znaleźć tutaj:

Poniedziałek, 8 stycznia 2024 r

 • Wycieczki kolumnowe po dzielnicach Steinburg, Pinneberg, Segeberg, Dithmarschen i mieście Hamburg (organizowane przez Związek Rolników Szlezwiku-Holsztynu)
 • Rejon Hamburga, Brema-Oldenburg, Getynga (organizowane przez mieszkańców wsi Dolnej Saksonii)
 • Rajd regionów do Bremy (organizowany przez Stowarzyszenie Rolników z Bremy)
 • Różne parady traktorów, demonstracja w Poczdamie przed Kancelarią Stanu (organizator: Związek Rolników Brandenburgii)
 • Rajd do Magdeburga (Domplatz) i Halle/Saale (Riebeckplatz) ze zbiórką o godz. 11:00 (organizator: Związek Rolników Saksonii-Anhalt)
 • Demonstracja w Erfurcie, od 6:00 ustawiają się traktory, od 11:00 wiec (organizator: Zrzeszenie Rolników Turyngii)
 • Rajd połączony z wiecem pod Kancelarią Stanu Hesji w Wiesbaden Rajd godz. 12:00 (organizator: Stowarzyszenie Rolników Hesji)
 • Rajd z centralnym wydarzeniem zamknięcia, godz. 14:00 (organizowany przez Stowarzyszenie Rolników Saary)
 • Rajd w Ravensburgu od godz. 11:00 (organizowany przez okręgowe stowarzyszenia rolników Allgäu-Oberschwaben i Tettnang)
 • Manifestacja protestacyjna od godz. 11:00 w Monachium (organizator: Stowarzyszenie Rolników Bawarskich)
image

Plan blokad w Niemczech 8 stycznia 2024. Rolnicze protesty przybierają na sile... 

FOTO: fot. prywatne

środa, 10 stycznia 2024 r

 • Wycieczki kolumnowe po okręgach Fryzji Północnej i Szlezwiku-Flensburga, Księstwa Lauenburg, Stormarn i Ostholstein-Lübeck (organizowane przez Związek Rolników Szlezwiku-Holsztynu)
 • Akcje w Düsseldorfie (organizowane przez Nadreńskie Stowarzyszenie Rolnicze)
 • Wielka demonstracja na Placu Teatralnym w Dreźnie od godz. 12:00 (organizator: Saksoński Związek Rolników Państwowych)
 • Rajd do Kassel do rady regionalnej (organizowany przez Stowarzyszenie Rolników Okręgu Kassel)
 • wiec protestacyjny od godz. 10:00 w Augsburgu (organizowany przez Stowarzyszenie Rolników Bawarskich)

Czwartek, 11 stycznia 2024 r

 • Parada w Cottbus (organizowana przez Związek Rolników Brandenburgii)
 • Rajd do Frankfurtu z wiecem na Opernplatz (organizowany przez Związek Rolników Hesji)

Piątek 12 stycznia 2024 r

 • Wycieczki kolumnowe z powiatów Plön i Rendsburg-Eckernförde do i przez Kilonię (organizowane przez Związek Rolników Szlezwiku-Holsztynu)
 • Kampania „Rolnictwo spotyka się z polityką” z wizytą u członków Bundestagu z regionu (organizowana przez państwowe stowarzyszenie rolników (organizatorka: Nadreńskie Stowarzyszenie Rolnicze i Westfalsko-Lipijskie Stowarzyszenie Rolnicze)
 • Manifestacja protestacyjna od godz. 11:00 w Norymberdze (organizator: Stowarzyszenie Rolników Bawarskich)
 • Protest ciężarówek w Monachium, Theresienwiese (rejestrator BGL-Süd, LBT)

Protest na granicach i autostradach potrwa tydzień, a z kolei 15 stycznia o godz. 11 30 rolnicy pojawią się w Berlinie. Stowarzyszenia rolników organizują już w całym kraju przejazdy na tę zakrojoną na szeroką skalę demonstrację.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 05:09