StoryEditor

Przegląd Techniczny 2024 – ile będzie kosztował?

Jednym z obowiązków kierowców jest dopilnowanie przeglądu technicznego. Od lat stawki były stałe, to jednak zmieni się w bieżącym roku. Jakie jeszcze zmiany czekają na kierowców?
04.02.2024., 09:00h

Ile kosztuje badanie techniczne?

Stawki przeglądu pojazdów nie zmieniły się od 20 lat. Badanie techniczne samochodu osobowego to wydatek rzędu 98 zł, motocykla — 62 zł, ciężarówki — 153 zł, auta wyposażonego w instalację gazową — 162 zł.

Zobacz także: Czyste Powietrze 2024: jakie dofinansowanie można dostać?

A warto pokreślić, że w 2004 roku płaca minimalna wynosiła jedynie 824 zł, obecnie 4242 zł. To dlatego eksperci ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) chcieliby, aby stawki poszły w górę, do ok. 500 zł. Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz tak skomentował sprawę: 

– W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Jakie inne zmiany czekają kierowców?

Nowe stawki to nie wszystko. Co jeszcze może się zmienić? Przede wszystkim nastąpi wdrożenie cyfrowego zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. I tu do woli, według potrzeb – kto musi, mógłby wydrukować sobie ten dokument z systemu mObywatel. Ta zmiana pociąga następną – a mianowicie brak obowiązku okazywania papierowego zaświadczenia o przeglądzie w wydziałach komunikacji. Innym ułatwieniem byłaby identyfikacja pojazdu przed badaniem technicznym na podstawie danych z CEPiK, w ramach cyfrowego obiegu wszystkich dokumentów. Kolejne novum to fotografowanie samochodu podczas badania technicznego i przesyłanie zdjęć do CEPiK. Takie działanie ma podwyższyć jakość badań technicznych, zdjęcie stanowiłoby np. dowód obecności pojazdu na badaniu. Ale nie tylko. Byłoby cenną informacją na temat stanu auta, do wglądu na stronie: historiapojazdu.gov.pl. Chodzi o fotografie drogomierza z przebiegiem auta, przodu i tyłu pojazdu oraz jego dwóch boków.

Ile będzie kosztował przegląd samochodu w 2024 roku? Dowiesz się więcej na halowies.pl

Oprac. Angelika Drygas źródło:halowies.pl

Fot: Canva

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:08