StoryEditor

Czyste Powietrze 2024: jakie dofinansowanie można dostać?

Bardzo dużym zainteresowaniem od lat cieszy się Program Czyste Powietrze. Jakie zmiany zostały wprowadzone w 2024 roku? Jakiej wysokości dofinansowanie można dostać?
27.01.2024., 10:30h

Czym jest program Czyste Powietrze? 

Program Czyste Powietrze działa w Polsce od 2018 roku. Jego celem jest walka ze smogiem oraz nieekologicznymi źródłami ciepła. Program zakłada odejście od ogrzewania domów węglem a także termomodernizację budynków. Beneficjenci mogą starać się między innymi o pieniądze na wymianę starych pieców czy docieplenie domów. Czyste Powietrze jest koordynowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ma być realizowane do 2030 roku. 

Zobacz także: Ceny węgla w styczniu 2024. Gdzie kupić węgiel w dobrej cenie?

Zmiany w dofinansowaniu

W 2024 roku w życie ma wejść kilka zmian, dotyczących programu Czyste Powietrze. Zmieni się między innymi dofinansowywanie pomp ciepła. Oczywiście nie zostaną one wykluczone z programu, jednak od tej pory pieniądze będzie można dostać tylko na montaż urządzeń, które uzyskały wpis na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań i dostarczenia ich wyników, by uzyskać wpis na listę, będzie spoczywała na producentach i dystrybutorach pomp ciepła. 

Co się zmieni w dopłatach w 2024 roku? 

W 2024 roku wprowadzone zostaną także zmiany dotyczące finansowania kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet drzewny. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła, już niebawem dotację z Czystego Powietrza będzie można uzyskać tylko na kotły o podwyższonym standardzie, wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Zmiany w programie Czyste Powietrze: od kiedy? Czyste Powietrze 2024: jakie są kwoty dofinansowania? Dowiesz się więcej na halowies.pl

 

Źródło: Zuzanna Ćwiklińska halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 13:03