StoryEditor

Czyste Powietrze 2024 – pieniędzy na termomodernizację nie zabraknie

To program najważniejszy z punktu widzenia celu, który chcemy osiągnąć, czyli termomodernizacji budynków, oszczędzania energii przez poprawę ich efektywności energetycznej. Mija 5 lat realizacji programu i na dzień dzisiejszy złożonych jest 770 tys. wniosko-umów. Tak o programie Czyste Powietrze mówił podczas targów Budma Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.
31.01.2024., 08:21h

Wiceprezes NFOŚiGW poinformował, że 770 tys. gospodarstw domowych na ten moment złożyło aplikację w programie na ogólną kwotę ponad 22 mld złotych. Budżet programu, który trwać będzie do 2029 roku to 103 mld zł, z czego 83 miliardy to jest ta część bezzwrotna. Natomiast kolejne 20 mld to są środki, które do programu mają włączyć banki komercyjne, które razem z nami realizują kredyt z dopłatą przeznaczoną na częściową spłatę kapitału z dotacji z programu Czyste Powietrze.

Zobacz wiecej: Czyste Powietrze 2024: jakie dofinansowanie można dostać?

– Widać, że program ma już swoich zwolenników, głównie osoby i gospodarstwa domowe, które skorzystały z tego programu. Natomiast my bardzo często zmieniamy możliwości programu, ostatnio w kierunku poprawy efektywności energetycznej budynku i oszczędzaniu energii. Nie zapominam o głównej idei programu, czyli ograniczeniu niskiej emisji przez wymianę kopciucha, co musi nastąpić, natomiast główny nacisk także w promowaniu programów, pokazywaniu jego walorów kładziemy na poprawę efektywności energetycznej – wskazuje Paweł Mirowski.

Zwiększony zakres inwestycji podnosi jej wartość całkowitą, dlatego w programie Czyste Powietrze (od 3 stycznia ubiegłego roku) dotacja wynosi do 135 tys. zł a przy wykonanym audycie energetycznym, który jest również finansowany kwotą 1200 zł, maksymalna dotacja wzrasta do 136,2 tys. zł.

– Myślę, że dzisiejsze moje krótkie wystąpienie to też dobry moment, żeby uspokoić nastroje, bo ostatnio pojawiło się sporo informacji burzących spokój w bieżącej realizacji programów. Środki na Czyste Powietrze są. W czwartek otrzymamy z Polskiego Funduszu Rozwoju kolejną transzę na blisko 400 milionów złotych, które będą przekazane do wojewódzkich funduszy a one już na bieżąco wypłacą te środki finansowe wnioskodawcom. Program jest i będzie realizowany, a finansowanie programu jest zabezpieczone – dodaje wiceprezes NFOŚiGW.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W połowie stycznia Narodowy Fundusz poinformował o dodatkowych wymogach, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku. Dotyczą one pomp ciepła w odpowiedzi na niepokojące działania związane ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu Czyste Powietrze pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów.

Zmiany te mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na „uszczelnioną” listę ZUM.

image

Czyste Powietrze 2024: jakie dofinansowanie można dostać?

Podobne rozwiązanie dotyczyć będzie wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny, przy czym nie planuje się w przypadku tych źródeł ciepła zmiany wymogów PPCP, a jedynie obowiązkowy wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM.

Do dofinansowania w ramach PPCP kwalifikowane będą wyłącznie pompy ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.

image

BUDMA MTP Poznań panel Polskiej Izby Budownictwa

FOTO: Beba

Odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich targi BUDMA, największe i najważniejsze spotkanie branży budowalnej w Polsce i Europie Centralnej, wspierają rozwój sektora od ponad 30 lat. Tegoroczna edycja trwa do 02.02.2024 pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Wydarzenie jest miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 14:53